- Org.nr.
- 927 818 264
- Adresse
- Prost Tvetes vei 7, 7892 Trones
- Hovedeier
- Sjølyst Utvikling AS, 95 %
Driftsresultat1 129 90385,0 % margin
Årsresultat579 73443,6 % margin
Egenkapital374 4003,4 % av eiendelene
Skorovas Gruber AS er et aksjeselskap innen annen bryting og utvinning ikke nevnt annet sted, stiftet 2021.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 927 818 264
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 19.08.2026
- Stiftet
- 01.07.2021
- Registrert
- 27.09.2021
- Adresse
- Prost Tvetes vei 7, 7892 Trones
- Kommune
- Namsskogan
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Skorovas Utvinning AS927 983 559 · NAMSSKOGAN
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Selskapets formål er leteretter, utvinning og drift av gruver og annen tilsvarende virksomhet, enten selv eller gjennom eierskap i andre selskaper, samt alt som står i forbindelse med dette.
Tidligere navn
- Skorovas Utvinning AS27.09.2021 til 23.10.2021
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 1 330 000 | 570 000 | 240 000 | 1 360 000 | - |
| Sum driftsinntekter | 1 330 000 | 570 000 | 240 000 | 1 360 000 | - |
| Annen driftskostnad | 200 098 | 200 798 | 83 461 | 341 176 | 7 100 |
| Sum driftskostnader | 200 098 | 200 798 | 83 461 | 341 176 | 7 100 |
| Driftsresultat | 1 129 903 | 369 202 | 156 539 | 1 018 824 | −7 100 |
| Annen finansinntekt | - | - | 1 041 | 322 | - |
| Sum finansinntekter | - | - | 1 041 | 322 | - |
| Annen rentekostnad | 386 655 | 317 885 | 88 518 | 17 858 | 1 881 |
| Annen finanskostnad | - | 154 | 24 231 | - | - |
| Sum finanskostnader | 386 655 | 318 039 | 112 749 | 17 858 | 1 881 |
| Netto finans | −386 655 | −318 039 | −111 708 | −17 536 | −1 881 |
| Resultat før skatt | - | - | 44 830 | 1 001 287 | −8 981 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | −1 976 |
| Resultat før skattekostnad | 743 248 | 51 163 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 163 514 | 11 256 | 9 863 | 220 283 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 34 967 | 781 004 | −7 005 |
| Årsresultat | 579 734 | 39 907 | 34 967 | 781 004 | −7 005 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 579 734 | 39 907 | 34 967 | 781 004 | −7 005 |
| Totalresultat | 579 734 | 39 907 | 34 967 | 781 004 | −7 005 |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | - | - | −7 005 |
| Avgitt konsernbidrag | 579 734 | 39 907 | 34 967 | 686 384 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | 94 620 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 579 734 | 39 907 | 34 967 | 781 004 | −7 005 |
| Leteprosjekt | 10 852 737 | 10 375 537 | 5 396 787 | 4 086 420 | 704 286 |
| Utsatt skattefordel | - | - | - | - | 26 688 |
| Sum immaterielle eiendeler | 10 852 737 | 10 375 537 | 5 396 787 | 4 086 420 | 730 974 |
| Andre langsiktige fordringer | 2 711 | 2 711 | - | - | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 2 711 | 2 711 | - | - | - |
| Sum anleggsmidler | 10 855 448 | 10 378 248 | 5 396 787 | 4 086 420 | 730 974 |
| Andre kortsiktige fordringer | 128 127 | 128 127 | 489 362 | 400 000 | - |
| Sum fordringer | 128 127 | 128 127 | 489 362 | 400 000 | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 706 | 18 004 | 261 043 | 230 432 | −91 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 706 | 18 004 | 261 043 | 230 432 | −91 |
| Sum omløpsmidler | 128 833 | 146 131 | 750 405 | 630 432 | −91 |
| Sum eiendeler | 10 984 281 | 10 524 379 | 6 147 192 | 4 716 851 | 730 883 |
| Aksjekapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Annen egenkapital | 344 400 | 344 400 | 344 400 | 344 399 | 249 779 |
| Sum opptjent egenkapital | 344 400 | 344 400 | 344 400 | 344 399 | 249 779 |
| Sum egenkapital | 374 400 | 374 400 | 374 400 | 374 399 | 279 779 |
| Langsiktig konserngjeld | 2 200 000 | 2 200 000 | 2 200 000 | 2 200 000 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 2 200 000 | 2 200 000 | 2 200 000 | 2 200 000 | - |
| Sum langsiktig gjeld | 2 200 000 | 2 200 000 | 2 200 000 | 2 200 000 | 0 |
| Leverandørgjeld | - | 276 000 | - | 18 750 | 1 553 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | 149 979 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | 8 409 882 | 7 673 979 | 3 572 792 | 1 973 723 | 449 552 |
| Sum kortsiktig gjeld | 8 409 882 | 7 949 979 | 3 572 792 | 2 142 452 | 451 104 |
| Sum gjeld | 10 609 882 | 10 149 979 | 5 772 792 | 4 342 452 | 451 104 |
| Sum egenkapital og gjeld | 10 984 281 | 10 524 379 | 6 147 192 | 4 716 851 | 730 883 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,02 | 0,02 | 0,21 | 0,29 | −0,00 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 28,34▲ | 27,11 | 15,42 | 11,60 | 1,61 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 10,5 %▲ | 4,4 % | 2,9 % | 37,4 % | −1,0 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 85,0 %▲ | 64,8 % | 65,2 % | 74,9 % | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 43,6 %▲ | 7,0 % | 14,6 % | 57,4 % | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 3,4 %▼ | 3,6 % | 6,1 % | 7,9 % | 38,3 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Skorovas Gruber AS85,0 %
1,3 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−50 %050100
Skaland Graphite AS−21,1 % 59,0 mill.33 ansatte 2025
VIKEN MILJØPARK AS10,6 % 94,7 mill.9 ansatte 2025
GUDVANGEN STEIN AS20,7 % 87,3 mill.23 ansatte 2025
Skorovas Gruber AS85,0 % 1,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
−50 %050100
De tre andre er de største selskapene i næringskode 08.990.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Ola Mæle | 1957 |
| Styremedlem | Leif Rune Eide | 1969 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
| Regnskapsfører | SIRIUS ØKONOMI AS927 411 296 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Sjølyst Utvikling AS95,0 %Oslo · 950 ordinære aksjer
- TRONES BRUK AS5,00 %Trones · 50 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Sjølyst Utvikling AS
- JULIAN REED AS100,0 %
- SKOROVAS BRUK AS100,0 %
- URBAN PIONEERS AS59,6 %
- Skorovas Gruber AS95,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.