Kort fortalt
Dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster har næringskode 01.130 i Enhetsregisteret, og i Klepp står 42 enheter oppført på den. Det er 2,4 % av de 1 786 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,2 % av alt næringsliv i Klepp. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 17 av 310.
8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 346,2 mill. kr. Størst er WIIG GARTNERI AS med 179,5 mill. kr, foran ORRE TOMATER AS med 55,4 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 29 av enhetene (69 %). 7 har meldt inn ansatte, til sammen 198.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 42 | 2,4 % | av 1 786 i næringen |
| Med ansatte | 7 | 16,7 % | av 42 enheter |
| Ansatte til sammen | 198 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 8 | 19 % | av 42 enheter |
| Med omsetning i kroner | 8 | 19 % | av 42 enheter |
| Omsetning i alt | 346,2 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 31,4 mill. kr | - | blant 8 med tall |
| Største omsetning | 179,5 mill. kr | - | WIIG GARTNERI AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2018 | - | av 13 med stiftelsesdato |
De 8 største i Klepp
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | WIIG GARTNERI AS | 980 414 795 | Klepp | 179,5 mill. kr | 87 |
| 2 | ORRE TOMATER AS | 994 921 061 | Klepp | 55,4 mill. kr | 33 |
| 3 | JONE WIIG GARTNERI AS | 930 028 754 | Klepp | 43,1 mill. kr | 26 |
| 4 | Jærtomat AS | 927 404 133 | Klepp | 31,4 mill. kr | 20 |
| 5 | AASE GARTNERI AS | 979 547 749 | Klepp | 28,2 mill. kr | - |
| 6 | ORRE GARTNERI AS | 990 009 007 | Klepp | 7,9 mill. kr | - |
| 7 | Flornes AS | 931 995 936 | Klepp | 798,8k kr | - |
| 8 | NESE GÅRDEN HOLDING AS | 933 583 007 | Klepp | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 01.130
- Kommune
- 1120 Klepp
- Enheter
- 42
- Andel av næringen
- 2,4 %
- Andel av kommunen
- 1,2 %
- Enkeltpersonforetak
- 29
- Med ansatte
- 7
- Ansatte til sammen
- 198
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Klepp
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 31,4 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 18,1 mill. kr og 49,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 798,8k kr mot 179,5 mill. kr. Den største omsetter 6 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster i Klepp.
33 av de 42 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 78,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 19 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Stavanger med 53, Hå med 19, Sola med 19, Randaberg med 19, Time med 7, Karmøy med 7. Størst i landet er Larvik med 78 enheter, mot 42 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 323 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 209 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 115 enheter, annen teknisk konsulentvirksomhet med 85 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1998, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 23,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.
5 enheter er stiftet de siste fem årene, 38,5 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 29 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster finnes det i Klepp?
42 enheter står oppført med næringskode 01.130, dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster, i Klepp i Enhetsregisteret. Det er 2,4 % av de 1 786 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster i Klepp?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. WIIG GARTNERI AS med 179,5 mill. kr, 2. ORRE TOMATER AS med 55,4 mill. kr, 3. JONE WIIG GARTNERI AS med 43,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 8 enhetene med tall er 31,4 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 18,1 mill. kr og 49,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 6 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Klepp er enkeltpersonforetak, med 29 av 42 enheter. 7 enheter, 16,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 198 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stavanger med 53. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 786 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Klepp?
Median stiftelsesår er 2018, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (38,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1998.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 01.130 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 42 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 33 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (323), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (209), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (115), Annen teknisk konsulentvirksomhet (85), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (83), Oppføring av bygninger (75).