Avvirkning i Saltdal

Næringskode 02.200 kommune 1840 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 15 399Kommunen i alt: 753
Enheter24av 15 399 i næringen
Av bransjen0,2 %av 15 399 i hele landet
Av kommunen3,2 %av 753 enheter i Saltdal
Nest størst: Oslo417mot 24 her
Rangering i Saltdal4av 173 næringer i kommunen

Kort fortalt

Avvirkning har næringskode 02.200 i Enhetsregisteret, og i Saltdal står 24 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 15 399 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3,2 % av alt næringsliv i Saltdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 4 av 173.

3 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 714,5k kr. Størst er STIAN BENTSEN AS med 559k kr, foran Nybakk AS med 97,8k kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 19 av enhetene (79,2 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter240,2 %
Med ansatte00 %
Ansatte til sammen--
Har levert regnskap312,5 %
Med omsetning i kroner312,5 %
Omsetning i alt714,5k kr-
Median omsetning97,8k kr-
Største omsetning559k kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2013-

De 3 største i Saltdal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1STIAN BENTSEN AS559k kr
2Nybakk AS97,8k kr
3Skogly Evenesdal AS57,7k kr

Nøkkeltall

Næringskode
02.200
Kommune
1840 Saltdal
Enheter
24
Andel av næringen
0,2 %
Andel av kommunen
3,2 %
Enkeltpersonforetak
19
Med ansatte
-
Ansatte til sammen
-

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 97,8k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 77,7k kr og 328,4k kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 57,7k kr mot 559k kr. Den største omsetter 6 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av avvirkning i Saltdal.

21 av de 24 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 87,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 3 enheter har levert årsregnskap, 12,5 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Vefsn med 76, Rana med 63, Bodø med 26, Narvik med 25, Brønnøy med 25, Bindal med 19. Størst i landet er Oslo med 417 enheter, mot 24 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 98 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 51 enheter, sauehold med 26 enheter, avvirkning med 24 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1994, den ferskeste i 2020. 1 av dem er fra før år 2000, 20 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 19 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «avvirkning»

Selskaper i næringsgruppe 02.2 med annen næringskode som oppgir «avvirkning» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange avvirkning finnes det i Saltdal?

24 enheter står oppført med næringskode 02.200, avvirkning, i Saltdal i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 15 399 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av avvirkning i Saltdal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. STIAN BENTSEN AS med 559k kr, 2. Nybakk AS med 97,8k kr, 3. Skogly Evenesdal AS med 57,7k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 3 enhetene med tall er 97,8k kr. Midtre halvpart ligger mellom 77,7k kr og 328,4k kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 6 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Saltdal er enkeltpersonforetak, med 19 av 24 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.

Hvor ellers i nærheten finnes avvirkning?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Vefsn med 76. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 15 399 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Saltdal?

Median stiftelsesår er 2013, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1994.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 02.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 24 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 02.2 utenfor denne koden skriver «avvirkning» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 21 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (02.2) som skriver ordet «avvirkning» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (98), Utleie av egen eller leid fast eiendom (51), Sauehold (26), Avvirkning (24), Eiendomsforvaltning på oppdrag (21), Aktiviteter i idrettslag og -klubber (17).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562