Kort fortalt
Bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt har næringskode 10.110 i Enhetsregisteret, og i Norge står 285 enheter oppført på den. De er fordelt på 159 kommuner.
147 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 51,7 mrd. kr. Størst er Nortura SA med 24,8 mrd. kr, foran FATLAND SALG AS med 8,3 mrd. kr. De ti største står for 92,8 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 164 av enhetene (57,5 %). 62 har meldt inn ansatte, til sammen 6 321. 187 står i Merverdiavgiftsregisteret, 65,6 % av utsnittet.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 285 | - | hele landet |
| Med ansatte | 62 | 21,8 % | av 285 enheter |
| Ansatte til sammen | 6 321 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 167 | 58,6 % | av 285 enheter |
| Med omsetning i kroner | 147 | 51,6 % | av 285 enheter |
| Omsetning i alt | 51,7 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 4,6 mill. kr | - | blant 147 med tall |
| Største omsetning | 24,8 mrd. kr | - | Nortura SA |
| MVA-registrert | 187 | 65,6 % | av 285 enheter |
| Median stiftelsesår | 2014 | - | av 180 med stiftelsesdato |
De 10 største i næringen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nortura SA | 938 752 648 | Oslo | 24,8 mrd. kr | 4 135 |
| 2 | FATLAND SALG AS | 916 750 862 | Sandefjord | 8,3 mrd. kr | 17 |
| 3 | FATLAND ØLEN AS | 930 054 968 | Vindafjord | 4,4 mrd. kr | 220 |
| 4 | FATLAND JÆREN AS | 913 251 342 | Sandnes | 2,7 mrd. kr | 192 |
| 5 | PRIMA BRANDS AS | 985 209 413 | Hå | 2 mrd. kr | 76 |
| 6 | Furuseth AS | 934 097 238 | Ullensaker | 1,4 mrd. kr | 205 |
| 7 | FATLAND OSLO AS | 934 469 801 | Oslo | 1,3 mrd. kr | 123 |
| 8 | AXEL ANDERSEN AS | 977 069 904 | Drammen | 1,2 mrd. kr | 50 |
| 9 | AASHEIM KJØTT AS | 966 618 019 | Drammen | 1,2 mrd. kr | 21 |
| 10 | PRIMA SLAKT AS | 885 209 432 | Hå | 711,7 mill. kr | 5 |
Næringskoden
- Kode
- 10.110
- Beskrivelse
- Bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt
- Enheter
- 285
- Med ansatte
- 62
- Ansatte til sammen
- 6 321
- Har levert regnskap
- 167
- MVA-registrert
- 187
- Uten kommune
- 10
Hvor de holder til
Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.
10 enheter har ingen kommune i registeret.
Samme bransje i andre byer
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 4,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 718,4k kr og 23,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 57,9k kr mot 24,8 mrd. kr. Den største omsetter 5 367 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt i Norge.
137 av de 285 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 48,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 18 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 167 enheter har levert årsregnskap, 58,6 % av utsnittet.
Geografi
Næringen finnes i 159 av landets kommuner. De tre største, Hå, Drammen, Karasjok, har til sammen 26 enheter, 9,1 % av næringen. Deretter følger Oslo med 6, Kristiansand med 6, Vindafjord med 5, Ålesund med 5.
10 enheter i næringen har ingen forretningsadresse med kommunenummer i registeret, og er derfor ikke med i noen av stedstallene over. Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av brød og ferske konditorvarer med 1 905 enheter, frysing og videre bearbeiding av fisk, skalldyr og bløtdyr med 362 enheter, produksjon av næringsmidler ikke nevnt annet sted med 300 enheter, produksjon av kjøtt- og fjørfevarer med 215 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2014: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1931, den ferskeste i 2026. 27 av dem er fra før år 2000, 15 % av dem vi har stiftelsesdato for.
27 enheter er stiftet de siste fem årene, 15 % av bestanden. 4 av dem kom til det siste året. 105 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «bearbeiding»
Selskaper i næringsgruppe 10.1 med annen næringskode som oppgir «bearbeiding» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Norfersk AS | 997 754 123 | 10.130 | Indre Østfold | 2,2 mrd. kr | 126 |
| 2 | Homlagarden AS | 933 030 997 | 10.130 | Kvam | 33,3 mill. kr | 74 |
| 3 | NES KJØTT AS | 932 801 612 | 10.130 | Nes | 31,8 mill. kr | 8 |
| 4 | Monoko AS | 929 055 691 | 10.130 | Oslo | 25,5 mill. kr | 5 |
| 5 | GOLA PØLSEMAKERI AS | 935 941 512 | 10.130 | Eidsvoll | 1,3 mill. kr | - |
| 6 | RJODA AS | 931 126 970 | 10.130 | Årdal | 92,3k kr | - |
| 7 | GRUE SLAKTERI AS | 929 634 675 | 10.120 | Grue | 0 kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt finnes det i Norge?
285 enheter står oppført med næringskode 10.110, bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 159 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt i Norge?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Nortura SA med 24,8 mrd. kr, 2. FATLAND SALG AS med 8,3 mrd. kr, 3. FATLAND ØLEN AS med 4,4 mrd. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 147 enhetene med tall er 4,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 718,4k kr og 23,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 5 367 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 164 av 285 enheter. 62 enheter, 21,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 321 ansatte meldt inn.
Hvor i landet holder de til?
Flest står i Hå, med 10 enheter, 3,5 % av næringen. Næringen finnes i 159 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?
Median stiftelsesår er 2014, og 27 av enhetene er stiftet de siste fem årene (15 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1931.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 10.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 285 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 10.1 står 15 selskaper som SELV skriver «bearbeiding» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 10 enheter i næringen mangler kommunenummer og er med i totalen, men ikke i stedstallene. 137 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (10.1) som skriver ordet «bearbeiding» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Produksjon av brød og ferske konditorvarer (1 905), Frysing og videre bearbeiding av fisk, skalldyr og bløtdyr (362), Produksjon av næringsmidler ikke nevnt annet sted (300), Produksjon av kjøtt- og fjørfevarer (215), Produksjon av meierivarer (122), Produksjon av ferdigmat (108).