Produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk i Trondheim

Næringskode 13.920 kommune 5001 oppdatert 11.10.2026

Bransjen i hele landet: 161Kommunen i alt: 39 855
Enheter8av 161 i næringen
Av bransjen5 %av 161 i hele landet
Av kommunen0 %av 39 855 enheter i Trondheim
Nest størst: Oslo19mot 8 her
Rangering i Trondheim239av 514 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk har næringskode 13.920 i Enhetsregisteret, og i Trondheim står 8 enheter oppført på den. Det er 5 % av de 161 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Trondheim. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 239 av 514.

5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 18,7 mill. kr. Størst er NORVEGR DOWN DUVETS AS med 10,1 mill. kr, foran Systua Heimdal AS med 4,4 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 5 av enhetene (62,5 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 5.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter85 %
Med ansatte112,5 %
Ansatte til sammen5-
Har levert regnskap562,5 %
Med omsetning i kroner562,5 %
Omsetning i alt18,7 mill. kr-
Median omsetning3,3 mill. kr-
Største omsetning10,1 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2002-

De 5 største i Trondheim

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1NORVEGR DOWN DUVETS AS10,1 mill. kr
2Systua Heimdal AS4,4 mill. kr
3ØSTRE ROSTEN 84 G AS2,2 mill. kr
4Isbjørn AS2 mill. kr
5STENE HOLDING AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
13.920
Kommune
5001 Trondheim
Enheter
8
Andel av næringen
5 %
Andel av kommunen
0 %
Aksjeselskap
5
Med ansatte
1
Ansatte til sammen
5

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,1 mill. kr og 5,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 2 mill. kr mot 10,1 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk i Trondheim.

3 av de 8 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 37,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 5 enheter har levert årsregnskap, 62,5 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 5 andre kommuner: Røros med 1, Malvik med 1, Verdal med 1, Ørland med 1, Rindal med 1. Størst i landet er Oslo med 19 enheter, mot 8 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 2 892 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 2 886 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 2 803 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 1 592 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2002: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1989, den ferskeste i 2005. 2 av dem er fra før år 2000, 40 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 3 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 13.9 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1FIIZK INDUSTRIES AS35,6 mill. kr
2Alfnes Industri AS15,5 mill. kr
3ALF HANSEN AS12,6 mill. kr
4Naukatek AS4 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk finnes det i Trondheim?

8 enheter står oppført med næringskode 13.920, produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk, i Trondheim i Enhetsregisteret. Det er 5 % av de 161 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk i Trondheim?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. NORVEGR DOWN DUVETS AS med 10,1 mill. kr, 2. Systua Heimdal AS med 4,4 mill. kr, 3. ØSTRE ROSTEN 84 G AS med 2,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 5 enhetene med tall er 3,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,1 mill. kr og 5,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Trondheim er aksjeselskap, med 5 av 8 enheter. 1 enheter, 12,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 5 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk?

I samme fylke har 5 andre kommuner enheter i næringen, flest i Røros med 1. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 161 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Trondheim?

Median stiftelsesår er 2002, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1989.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 13.920 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 8 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 13.9 står 6 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 3 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (13.9) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (2 892), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (2 886), Utleie av egen eller leid fast eiendom (2 803), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (1 592), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 168), Dataprogrammeringstjenester (945).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562