Kort fortalt
Produksjon av yttertøy har næringskode 14.210 i Enhetsregisteret, og i Oslo står 251 enheter oppført på den. Det er 17,8 % av de 1 410 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Oslo. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 105 av 635.
33 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 141,2 mill. kr. Størst er Revolutionrace AS med 31,2 mill. kr, foran BETTINA BURUD HOLDING AS med 26,5 mill. kr. De ti største står for 89,7 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 207 av enhetene (82,5 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 28.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 251 | 17,8 % | av 1 410 i næringen |
| Med ansatte | 5 | 2 % | av 251 enheter |
| Ansatte til sammen | 28 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 33 | 13,1 % | av 251 enheter |
| Med omsetning i kroner | 33 | 13,1 % | av 251 enheter |
| Omsetning i alt | 141,2 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,3 mill. kr | - | blant 33 med tall |
| Største omsetning | 31,2 mill. kr | - | Revolutionrace AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2018 | - | av 38 med stiftelsesdato |
De 9 største i Oslo
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Revolutionrace AS | 917 349 886 | Oslo | 31,2 mill. kr | - |
| 2 | BETTINA BURUD HOLDING AS | 917 044 228 | Oslo | 26,5 mill. kr | - |
| 3 | AURA FLAKE AS | 930 492 787 | Oslo | 18 mill. kr | - |
| 4 | Solhjell AS | 971 063 777 | Oslo | 17,4 mill. kr | - |
| 5 | HAUGTUSSA BAK SLOTTET AS | 876 806 622 | Oslo | 11 mill. kr | 6 |
| 6 | EVA LIE DESIGN AS | 977 370 159 | Oslo | 6,5 mill. kr | - |
| 7 | Run&Relax Scandinavia AS | 997 185 706 | Oslo | 5,2 mill. kr | - |
| 8 | Modelboys AS | 931 350 390 | Oslo | 4,8 mill. kr | 6 |
| 9 | NEW NORDIC BRAND HOUSE NORWAY NUF | 993 850 489 | Oslo | 4,2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 14.210
- Kommune
- 0301 Oslo
- Enheter
- 251
- Andel av næringen
- 17,8 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Enkeltpersonforetak
- 207
- Med ansatte
- 5
- Ansatte til sammen
- 28
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Oslo
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 129k kr og 4,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,2k kr mot 31,2 mill. kr. Den største omsetter 24 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av yttertøy i Oslo.
218 av de 251 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 86,9 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 5 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 33 enheter har levert årsregnskap, 13,1 % av utsnittet.
Geografi
Ingen annen kommune i samme fylke har enheter i denne næringen. Nest størst i landet er Bergen med 68 enheter, mot 251 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 12 325 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 9 274 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 8 763 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 8 729 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1994, den ferskeste i 2026. 4 av dem er fra før år 2000, 10,5 % av dem vi har stiftelsesdato for.
15 enheter er stiftet de siste fem årene, 39,5 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 213 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 14.2 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PIERRE ROBERT GROUP AS | 912 692 094 | 14.220 | Oslo | 288,5 mill. kr | 50 |
| 2 | Fiftytwo AS | 912 361 837 | 14.290 | Oslo | 51,8 mill. kr | 30 |
| 3 | Christian Rebely AS | 817 515 002 | 14.290 | Oslo | 7,2k kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av yttertøy finnes det i Oslo?
251 enheter står oppført med næringskode 14.210, produksjon av yttertøy, i Oslo i Enhetsregisteret. Det er 17,8 % av de 1 410 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av yttertøy i Oslo?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Revolutionrace AS med 31,2 mill. kr, 2. BETTINA BURUD HOLDING AS med 26,5 mill. kr, 3. AURA FLAKE AS med 18 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 33 enhetene med tall er 1,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 129k kr og 4,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 24 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Oslo er enkeltpersonforetak, med 207 av 251 enheter. 5 enheter, 2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 28 ansatte meldt inn.
Er dette en ny eller en etablert næring i Oslo?
Median stiftelsesår er 2018, og 15 av enhetene er stiftet de siste fem årene (39,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1994.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 14.210 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 251 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 14.2 står 10 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 218 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (14.2) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (12 325), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (9 274), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (8 763), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (8 729), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (7 333), Dataprogrammeringstjenester (4 799).