Kort fortalt
Produksjon av industrigasser har næringskode 20.110 i Enhetsregisteret, og i Ålesund står 7 enheter oppført på den. Det er 14 % av de 50 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Ålesund. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 175 av 436.
7 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 24 mill. kr. Størst er Norwegian Hydrogen AS med 23,6 mill. kr, foran CYAN ENERGY AS med 358,7k kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 7 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 10.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 7 | 14 % | av 50 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 14,3 % | av 7 enheter |
| Ansatte til sammen | 10 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 7 | 100 % | av 7 enheter |
| Med omsetning i kroner | 7 | 100 % | av 7 enheter |
| Omsetning i alt | 24 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 12 mill. kr | - | blant 7 med tall |
| Største omsetning | 23,6 mill. kr | - | Norwegian Hydrogen AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2022 | - | av 7 med stiftelsesdato |
De 7 største i Ålesund
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Norwegian Hydrogen AS | 924 544 511 | Ålesund | 23,6 mill. kr | 10 |
| 2 | CYAN ENERGY AS | 926 952 692 | Ålesund | 358,7k kr | - |
| 3 | Narvik Hydrogen AS | 927 612 747 | Ålesund | 0 kr | - |
| 4 | Arctic Hydrogen AS | 929 710 762 | Ålesund | 0 kr | - |
| 5 | NH2 PRODUCTION AS | 931 831 615 | Ålesund | 0 kr | - |
| 6 | NH2 NORGE AS | 932 289 598 | Ålesund | 0 kr | - |
| 7 | NH2 HJELPESELSKAP AS | 935 004 810 | Ålesund | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 20.110
- Kommune
- 1508 Ålesund
- Enheter
- 7
- Andel av næringen
- 14 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Aksjeselskap
- 7
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 10
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Ålesund
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 12 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 6,2 mill. kr og 17,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 358,7k kr mot 23,6 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av industrigasser i Ålesund.
Alle de 7 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. 5 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 7 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 1 andre kommuner: Aure med 1. Størst i landet er Oslo med 12 enheter, mot 7 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 870 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 843 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 749 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 297 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2022: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2020, den ferskeste i 2025.
4 enheter er stiftet de siste fem årene, 57,1 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 20.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SUNDE AS | 916 416 784 | 20.160 | Ålesund | 1,6 mrd. kr | 190 |
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av industrigasser finnes det i Ålesund?
7 enheter står oppført med næringskode 20.110, produksjon av industrigasser, i Ålesund i Enhetsregisteret. Det er 14 % av de 50 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av industrigasser i Ålesund?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Norwegian Hydrogen AS med 23,6 mill. kr, 2. CYAN ENERGY AS med 358,7k kr, 3. Narvik Hydrogen AS med 0 kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 7 enhetene med tall er 12 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 6,2 mill. kr og 17,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Ålesund er aksjeselskap, med 7 av 7 enheter. 1 enheter, 14,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 10 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av industrigasser?
I samme fylke har 1 andre kommuner enheter i næringen, flest i Aure med 1. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 50 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Ålesund?
Median stiftelsesår er 2022, og 4 av enhetene er stiftet de siste fem årene (57,1 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2020.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 20.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 7 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 20.1 står 1 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (20.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (870), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (843), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (749), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (297), Allmennlegetjenester (242), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (232).