Kort fortalt
Bearbeiding og etterbehandling av plastprodukter har næringskode 22.250 i Enhetsregisteret, og i Herøy står 2 enheter oppført på den. Det er 3,3 % av de 61 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Herøy. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 104 av 228.
2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 20,6 mill. kr. Størst er Westplast AS med 17,9 mill. kr, foran FLUDA EIENDOM AS med 2,7 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (100 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 2 | 3,3 % | av 61 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 2 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 2 | 100 % | av 2 enheter |
| Med omsetning i kroner | 2 | 100 % | av 2 enheter |
| Omsetning i alt | 20,6 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 10,3 mill. kr | - | blant 2 med tall |
| Største omsetning | 17,9 mill. kr | - | Westplast AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2003 | - | av 2 med stiftelsesdato |
De 2 største i Herøy
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Westplast AS | 995 199 157 | Herøy | 17,9 mill. kr | - |
| 2 | FLUDA EIENDOM AS | 974 228 270 | Herøy | 2,7 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 22.250
- Kommune
- 1515 Herøy
- Enheter
- 2
- Andel av næringen
- 3,3 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Aksjeselskap
- 2
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Herøy
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 10,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 6,5 mill. kr og 14,1 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 2,7 mill. kr mot 17,9 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av bearbeiding og etterbehandling av plastprodukter i Herøy.
Alle de 2 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 4 andre kommuner: Hustadvika med 3, Stranda med 1, Aukra med 1, Volda med 1. Størst i landet er Hustadvika med 3 enheter, mot 2 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 147 enheter, fiske og fangst i sjø med 124 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 113 enheter, annen teknisk konsulentvirksomhet med 51 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2003: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1995, den ferskeste i 2010. 1 av dem er fra før år 2000, 50 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «bearbeiding»
Selskaper i næringsgruppe 22.2 med annen næringskode som oppgir «bearbeiding» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange bearbeiding og etterbehandling av plastprodukter finnes det i Herøy?
2 enheter står oppført med næringskode 22.250, bearbeiding og etterbehandling av plastprodukter, i Herøy i Enhetsregisteret. Det er 3,3 % av de 61 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av bearbeiding og etterbehandling av plastprodukter i Herøy?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Westplast AS med 17,9 mill. kr, 2. FLUDA EIENDOM AS med 2,7 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 2 enhetene med tall er 10,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 6,5 mill. kr og 14,1 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Herøy er aksjeselskap, med 2 av 2 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes bearbeiding og etterbehandling av plastprodukter?
I samme fylke har 4 andre kommuner enheter i næringen, flest i Hustadvika med 3. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 61 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Herøy?
Median stiftelsesår er 2003, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1995.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 22.250 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 2 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 22.2 utenfor denne koden skriver «bearbeiding» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (22.2) som skriver ordet «bearbeiding» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (147), Fiske og fangst i sjø (124), Utleie av egen eller leid fast eiendom (113), Annen teknisk konsulentvirksomhet (51), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (49), Sauehold (48).