Produksjon av aluminium i Vestre Toten

Næringskode 24.420 kommune 3443 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 37Kommunen i alt: 2 095
Enheter3av 37 i næringen
Av bransjen8,1 %av 37 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 2 095 enheter i Vestre Toten
Nest størst: Oslo7mot 3 her
Rangering i Vestre Toten101av 251 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av aluminium har næringskode 24.420 i Enhetsregisteret, og i Vestre Toten står 3 enheter oppført på den. Det er 8,1 % av de 37 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Vestre Toten. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 101 av 251.

3 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 3,7 mrd. kr. Størst er Benteler Automotive Raufoss AS med 2,8 mrd. kr, foran Raufoss Aluminium AS med 586,6 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 3 av enhetene (100 %). 3 har meldt inn ansatte, til sammen 628.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter38,1 %
Med ansatte3100 %
Ansatte til sammen628-
Har levert regnskap3100 %
Med omsetning i kroner3100 %
Omsetning i alt3,7 mrd. kr-
Median omsetning586,6 mill. kr-
Største omsetning2,8 mrd. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2009-

De 3 største i Vestre Toten

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Benteler Automotive Raufoss AS2,8 mrd. kr
2Raufoss Aluminium AS586,6 mill. kr
3Metallco Aluminium AS298,3 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
24.420
Kommune
3443 Vestre Toten
Enheter
3
Andel av næringen
8,1 %
Andel av kommunen
0,1 %
Aksjeselskap
3
Med ansatte
3
Ansatte til sammen
628

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 586,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 442,4 mill. kr og 1,7 mrd. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 298,3 mill. kr mot 2,8 mrd. kr. Den største omsetter 5 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av aluminium i Vestre Toten.

Alle de 3 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 3 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 2 andre kommuner: Eidskog med 2, Kongsvinger med 1. Størst i landet er Oslo med 7 enheter, mot 3 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 167 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 135 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 118 enheter, avvirkning med 64 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2009: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1992, den ferskeste i 2013. 1 av dem er fra før år 2000, 33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 24.4 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av aluminium finnes det i Vestre Toten?

3 enheter står oppført med næringskode 24.420, produksjon av aluminium, i Vestre Toten i Enhetsregisteret. Det er 8,1 % av de 37 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av aluminium i Vestre Toten?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Benteler Automotive Raufoss AS med 2,8 mrd. kr, 2. Raufoss Aluminium AS med 586,6 mill. kr, 3. Metallco Aluminium AS med 298,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 3 enhetene med tall er 586,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 442,4 mill. kr og 1,7 mrd. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 5 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Vestre Toten er aksjeselskap, med 3 av 3 enheter. 3 enheter, 100 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 628 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av aluminium?

I samme fylke har 2 andre kommuner enheter i næringen, flest i Eidskog med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 37 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Vestre Toten?

Median stiftelsesår er 2009, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1992.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 24.420 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 3 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 24.4 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (24.4) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (167), Utleie av egen eller leid fast eiendom (135), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (118), Avvirkning (64), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (58), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (54).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562