Produksjon av våpen og ammunisjon i Vestre Toten

Næringskode 25.300 kommune 3443 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 58Kommunen i alt: 2 095
Enheter2av 58 i næringen
Av bransjen3,4 %av 58 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 2 095 enheter i Vestre Toten
Nest størst: Kongsberg7mot 2 her
Rangering i Vestre Toten129av 251 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av våpen og ammunisjon har næringskode 25.300 i Enhetsregisteret, og i Vestre Toten står 2 enheter oppført på den. Det er 3,4 % av de 58 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Vestre Toten. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 129 av 251.

2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 5,7 mrd. kr. Størst er NAMMO RAUFOSS AS med 5,4 mrd. kr, foran NAMMO AS med 237,6 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (100 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 1 921.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter23,4 %
Med ansatte2100 %
Ansatte til sammen1 921-
Har levert regnskap2100 %
Med omsetning i kroner2100 %
Omsetning i alt5,7 mrd. kr-
Median omsetning2,8 mrd. kr-
Største omsetning5,4 mrd. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår1998-

De 2 største i Vestre Toten

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1NAMMO RAUFOSS AS5,4 mrd. kr
2NAMMO AS237,6 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
25.300
Kommune
3443 Vestre Toten
Enheter
2
Andel av næringen
3,4 %
Andel av kommunen
0,1 %
Aksjeselskap
2
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
1 921

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,8 mrd. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,5 mrd. kr og 4,1 mrd. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 237,6 mill. kr mot 5,4 mrd. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av våpen og ammunisjon i Vestre Toten.

Alle de 2 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 7 andre kommuner: Stange med 2, Nordre Land med 2, Ringsaker med 1, Åsnes med 1, Lesja med 1, Skjåk med 1. Størst i landet er Kongsberg med 7 enheter, mot 2 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 167 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 135 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 118 enheter, avvirkning med 64 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 1998: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1998, den ferskeste i 1998. 2 av dem er fra før år 2000, 100 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 25.3 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av våpen og ammunisjon finnes det i Vestre Toten?

2 enheter står oppført med næringskode 25.300, produksjon av våpen og ammunisjon, i Vestre Toten i Enhetsregisteret. Det er 3,4 % av de 58 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av våpen og ammunisjon i Vestre Toten?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. NAMMO RAUFOSS AS med 5,4 mrd. kr, 2. NAMMO AS med 237,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 2 enhetene med tall er 2,8 mrd. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,5 mrd. kr og 4,1 mrd. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Vestre Toten er aksjeselskap, med 2 av 2 enheter. 2 enheter, 100 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 1 921 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av våpen og ammunisjon?

I samme fylke har 7 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stange med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 58 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Vestre Toten?

Median stiftelsesår er 1998, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1998.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 25.300 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 2 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 25.3 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (25.3) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (167), Utleie av egen eller leid fast eiendom (135), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (118), Avvirkning (64), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (58), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (54).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562