Kort fortalt
Produksjon av elektroniske komponenter har næringskode 26.110 i Enhetsregisteret, og i Sandefjord står 6 enheter oppført på den. Det er 10 % av de 60 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Sandefjord. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 198 av 425.
4 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 11,5 mill. kr. Størst er Norwia AS med 11,1 mill. kr, foran El-Prod AS med 352,3k kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 5 av enhetene (83,3 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 7.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 6 | 10 % | av 60 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 16,7 % | av 6 enheter |
| Ansatte til sammen | 7 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 4 | 66,7 % | av 6 enheter |
| Med omsetning i kroner | 4 | 66,7 % | av 6 enheter |
| Omsetning i alt | 11,5 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 352,3k kr | - | blant 4 med tall |
| Største omsetning | 11,1 mill. kr | - | Norwia AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2001 | - | av 5 med stiftelsesdato |
De 4 største i Sandefjord
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Norwia AS | 995 330 067 | Sandefjord | 11,1 mill. kr | 7 |
| 2 | El-Prod AS | 913 334 086 | Sandefjord | 352,3k kr | - |
| 3 | FJORD INTERNATIONAL AS | 983 420 125 | Sandefjord | 60k kr | - |
| 4 | SKJEGGERUD EAST NUF | 997 091 922 | Sandefjord | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 26.110
- Kommune
- 3907 Sandefjord
- Enheter
- 6
- Andel av næringen
- 10 %
- Andel av kommunen
- 0 %
- Aksjeselskap
- 5
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 7
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Sandefjord
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 352,3k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 206,2k kr og 5,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 60k kr mot 11,1 mill. kr. Den største omsetter 31 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av elektroniske komponenter i Sandefjord.
2 av de 6 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 33,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 4 enheter har levert årsregnskap, 66,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 3 andre kommuner: Horten med 5, Tønsberg med 1, Færder med 1. Størst i landet er Oslo med 8 enheter, mot 6 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 969 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 798 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 729 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 378 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2001: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1994, den ferskeste i 2014. 2 av dem er fra før år 2000, 40 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 1 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 26.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av elektroniske komponenter finnes det i Sandefjord?
6 enheter står oppført med næringskode 26.110, produksjon av elektroniske komponenter, i Sandefjord i Enhetsregisteret. Det er 10 % av de 60 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av elektroniske komponenter i Sandefjord?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Norwia AS med 11,1 mill. kr, 2. El-Prod AS med 352,3k kr, 3. FJORD INTERNATIONAL AS med 60k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 4 enhetene med tall er 352,3k kr. Midtre halvpart ligger mellom 206,2k kr og 5,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 31 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Sandefjord er aksjeselskap, med 5 av 6 enheter. 1 enheter, 16,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 7 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av elektroniske komponenter?
I samme fylke har 3 andre kommuner enheter i næringen, flest i Horten med 5. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 60 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Sandefjord?
Median stiftelsesår er 2001, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1994.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 26.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 6 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 26.1 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 2 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (26.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (969), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (798), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (729), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (378), Oppføring av bygninger (366), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (245).