Produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter i Sandefjord

Næringskode 26.510 kommune 3907 oppdatert 19.08.2026

Bransjen i hele landet: 164Kommunen i alt: 12 864
Enheter2av 164 i næringen
Av bransjen1,2 %av 164 i hele landet
Av kommunen0 %av 12 864 enheter i Sandefjord
Nest størst: Bergen19mot 2 her
Rangering i Sandefjord295av 425 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter har næringskode 26.510 i Enhetsregisteret, og i Sandefjord står 2 enheter oppført på den. Det er 1,2 % av de 164 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Sandefjord. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 295 av 425.

2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 13,4 mill. kr. Størst er Aiwell AS med 12,7 mill. kr, foran Aiwell Holding AS med 700k kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 6.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter21,2 %
Med ansatte150 %
Ansatte til sammen6-
Har levert regnskap2100 %
Med omsetning i kroner2100 %
Omsetning i alt13,4 mill. kr-
Median omsetning6,7 mill. kr-
Største omsetning12,7 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2001-

De 2 største i Sandefjord

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Aiwell AS12,7 mill. kr
2Aiwell Holding AS700k kr

Nøkkeltall

Næringskode
26.510
Kommune
3907 Sandefjord
Enheter
2
Andel av næringen
1,2 %
Andel av kommunen
0 %
Aksjeselskap
2
Med ansatte
1
Ansatte til sammen
6

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6,7 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 3,7 mill. kr og 9,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 700k kr mot 12,7 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter i Sandefjord.

Alle de 2 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 4 andre kommuner: Horten med 7, Tønsberg med 6, Larvik med 3, Færder med 1. Størst i landet er Bergen med 19 enheter, mot 2 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 969 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 798 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 729 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 378 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2001: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1997, den ferskeste i 2005. 1 av dem er fra før år 2000, 50 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 26.5 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter finnes det i Sandefjord?

2 enheter står oppført med næringskode 26.510, produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter, i Sandefjord i Enhetsregisteret. Det er 1,2 % av de 164 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter i Sandefjord?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Aiwell AS med 12,7 mill. kr, 2. Aiwell Holding AS med 700k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 2 enhetene med tall er 6,7 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 3,7 mill. kr og 9,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Sandefjord er aksjeselskap, med 2 av 2 enheter. 1 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter?

I samme fylke har 4 andre kommuner enheter i næringen, flest i Horten med 7. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 164 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Sandefjord?

Median stiftelsesår er 2001, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1997.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 26.510 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 2 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 26.5 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (26.5) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (969), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (798), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (729), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (378), Oppføring av bygninger (366), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (245).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562