Produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter i Bergen

Næringskode 26.510 kommune 4601 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 164Kommunen i alt: 56 336
Enheter19av 164 i næringen
Av bransjen11,6 %av 164 i hele landet
Av kommunen0 %av 56 336 enheter i Bergen
Nest størst: Oslo16mot 19 her
Rangering i Bergen214av 559 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter har næringskode 26.510 i Enhetsregisteret, og i Bergen står 19 enheter oppført på den. Det er 11,6 % av de 164 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Bergen. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 214 av 559.

11 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 741,1 mill. kr. Størst er Danelec Norway AS med 256,5 mill. kr, foran Clampon AS med 227,9 mill. kr. De ti største står for 100 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 18 av enhetene (94,7 %). 8 har meldt inn ansatte, til sammen 279.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter1911,6 %
Med ansatte842,1 %
Ansatte til sammen279-
Har levert regnskap1157,9 %
Med omsetning i kroner1157,9 %
Omsetning i alt741,1 mill. kr-
Median omsetning25,2 mill. kr-
Største omsetning227,9 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår1997-

De 9 største i Bergen

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Danelec Norway AS256,5 mill. kr
2Clampon AS227,9 mill. kr
3AANDERAA DATA INSTRUMENTS AS170,3 mill. kr
4PRO ANALYSIS AS46 mill. kr
5SAIV AS25,2 mill. kr
6XSENS AS20,9 mill. kr
7Megacon AS20,5 mill. kr
8SEA SURVEILLANCE AS15,7 mill. kr
9Sea-Hawk Navigation AS6 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
26.510
Kommune
4601 Bergen
Enheter
19
Andel av næringen
11,6 %
Andel av kommunen
0 %
Aksjeselskap
18
Med ansatte
8
Ansatte til sammen
279

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 25,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 20,5 mill. kr og 170,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 6 mill. kr mot 227,9 mill. kr. Den største omsetter 9 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter i Bergen.

8 av de 19 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 42,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 11 enheter har levert årsregnskap, 57,9 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 4 andre kommuner: Kvam med 1, Bjørnafjorden med 1, Austevoll med 1, Luster med 1. Nest størst i landet er Oslo med 16 enheter, mot 19 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 4 245 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 4 007 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 3 422 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 2 036 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 1997: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1974, den ferskeste i 2020. 11 av dem er fra før år 2000, 61,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 1 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 26.5 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter finnes det i Bergen?

19 enheter står oppført med næringskode 26.510, produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter, i Bergen i Enhetsregisteret. Det er 11,6 % av de 164 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter i Bergen?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Danelec Norway AS med 256,5 mill. kr, 2. Clampon AS med 227,9 mill. kr, 3. AANDERAA DATA INSTRUMENTS AS med 170,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 11 enhetene med tall er 25,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 20,5 mill. kr og 170,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 9 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Bergen er aksjeselskap, med 18 av 19 enheter. 8 enheter, 42,1 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 279 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter?

I samme fylke har 4 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kvam med 1. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 164 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Bergen?

Median stiftelsesår er 1997, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1974.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 26.510 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 19 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 26.5 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 8 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (26.5) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (4 245), Utleie av egen eller leid fast eiendom (4 007), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (3 422), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (2 036), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 809), Dataprogrammeringstjenester (1 103).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562