Produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler i Drammen

Næringskode 27.120 kommune 3301 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 111Kommunen i alt: 18 560
Enheter5av 111 i næringen
Av bransjen4,5 %av 111 i hele landet
Av kommunen0 %av 18 560 enheter i Drammen
Nest størst: Bergen7mot 5 her
Rangering i Drammen235av 460 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler har næringskode 27.120 i Enhetsregisteret, og i Drammen står 5 enheter oppført på den. Det er 4,5 % av de 111 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Drammen. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 235 av 460.

4 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 178,6 mill. kr. Størst er Powercontrol AS med 63,5 mill. kr, foran Wethal Tavleteknikk AS med 57,9 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 5 av enhetene (100 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 44.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter54,5 %
Med ansatte480 %
Ansatte til sammen44-
Har levert regnskap480 %
Med omsetning i kroner480 %
Omsetning i alt178,6 mill. kr-
Median omsetning49,2 mill. kr-
Største omsetning63,5 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2013-

De 4 største i Drammen

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Powercontrol AS63,5 mill. kr
2Wethal Tavleteknikk AS57,9 mill. kr
3Eltavler AS40,5 mill. kr
4MCS Service AS16,7 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
27.120
Kommune
3301 Drammen
Enheter
5
Andel av næringen
4,5 %
Andel av kommunen
0 %
Aksjeselskap
5
Med ansatte
4
Ansatte til sammen
44

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 49,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 34,6 mill. kr og 59,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 16,7 mill. kr mot 63,5 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler i Drammen.

1 av de 5 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 20 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 4 enheter har levert årsregnskap, 80 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 3 andre kommuner: Øvre Eiker med 2, Kongsberg med 1, Sigdal med 1. Størst i landet er Bergen med 7 enheter, mot 5 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 181 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 170 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 010 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 594 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1996, den ferskeste i 2024. 1 av dem er fra før år 2000, 20 % av dem vi har stiftelsesdato for.

1 enheter er stiftet de siste fem årene, 20 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 27.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1ELTEK NORWAY AS1,3 mrd. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler finnes det i Drammen?

5 enheter står oppført med næringskode 27.120, produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler, i Drammen i Enhetsregisteret. Det er 4,5 % av de 111 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler i Drammen?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Powercontrol AS med 63,5 mill. kr, 2. Wethal Tavleteknikk AS med 57,9 mill. kr, 3. Eltavler AS med 40,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 4 enhetene med tall er 49,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 34,6 mill. kr og 59,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Drammen er aksjeselskap, med 5 av 5 enheter. 4 enheter, 80 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 44 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler?

I samme fylke har 3 andre kommuner enheter i næringen, flest i Øvre Eiker med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 111 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Drammen?

Median stiftelsesår er 2013, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (20 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1996.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 27.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 5 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 27.1 står 1 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (27.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 181), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 170), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 010), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (594), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (432), Oppføring av bygninger (428).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562