Produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner

Næringskode 28.110 hele landet oppdatert 09.10.2026

Produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner (28.110) er 33 enheter i Norge, 20 med regnskap, 6 av dem i Oslo. Størst på omsetning er Bergen Engines AS med 3,8 mrd. kr.

6 enheter uten kommune
Enheter i næringen336 i Oslo, 18,2 % av bransjen
Aksjeselskap1648,5 % av enhetene
Med ansatte81 421 ansatte til sammen
Har levert regnskap2060,6 % av enhetene
MVA-registrert1957,6 % av enhetene

Kort fortalt

Produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner har næringskode 28.110 i Enhetsregisteret, og i Norge står 33 enheter oppført på den. De er fordelt på 19 kommuner.

16 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 7,2 mrd. kr. Størst er Bergen Engines AS med 3,8 mrd. kr, foran ANDRITZ HYDRO AS med 992,7 mill. kr. De ti største står for 100 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 16 av enhetene (48,5 %). 8 har meldt inn ansatte, til sammen 1 421. 19 står i Merverdiavgiftsregisteret, 57,6 % av utsnittet.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter33-
Med ansatte824,2 %
Ansatte til sammen1 421-
Har levert regnskap2060,6 %
Med omsetning i kroner1648,5 %
Omsetning i alt7,2 mrd. kr-
Median omsetning6,5 mill. kr-
Største omsetning3,8 mrd. kr-
MVA-registrert1957,6 %
Median stiftelsesår2007-

De 10 største i næringen

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Bergen Engines AS3,8 mrd. kr
2ANDRITZ HYDRO AS992,7 mill. kr
3AIR PRODUCTS AS958,8 mill. kr
4Siemens Energy Turbomachinery AS736,2 mill. kr
5NOGVA MOTORFABRIKK AS541,2 mill. kr
6MITSUBISHI TURBOCHARGER AND ENGINE EUROPE BV NUF111,7 mill. kr
7NOGVA SVOLVÆR A/S24,9 mill. kr
8Hymatech AS6,5 mill. kr
9NORDIC MOTOR AS5,4 mill. kr
10Skailand Maskin & Turbin AS2,8 mill. kr
Alle 33 selskaperOmsetning og lønnsomhet i næringen

Næringskoden

Kode
28.110
Beskrivelse
Produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner
Enheter
33
Med ansatte
8
Ansatte til sammen
1 421
Har levert regnskap
20
MVA-registrert
19
Uten kommune
6

Hvor de holder til

Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.

Oslo6
Trondheim3
Lier2
Stavanger1
Vindafjord1
Haram1
Vågan1
Halden1
Asker1
Jevnaker1

6 enheter har ingen kommune i registeret.

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 830,1k kr og 638,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 3k kr mot 3,8 mrd. kr. Den største omsetter 585 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner i Norge.

17 av de 33 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 51,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 20 enheter har levert årsregnskap, 60,6 % av utsnittet.

Geografi

Næringen finnes i 19 av landets kommuner. De tre største, Oslo, Trondheim, Lier, har til sammen 11 enheter, 33,3 % av næringen. Deretter følger Stavanger med 1, Vindafjord med 1, Haram med 1, Vågan med 1.

6 enheter i næringen har ingen forretningsadresse med kommunenummer i registeret, og er derfor ikke med i noen av stedstallene over. Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted med 347 enheter, produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner med 184 enheter, produksjon av andre spesialmaskiner ikke nevnt annet sted med 168 enheter, produksjon av løfte- og håndteringsutstyr med 124 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2007: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1978, den ferskeste i 2025. 8 av dem er fra før år 2000, 42,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.

5 enheter er stiftet de siste fem årene, 26,3 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 14 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 28.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1FRAMO AS8,3 mrd. kr
2FRAMO FUSA AS6,1 mrd. kr
3FRAMO FLATØY AS1,5 mrd. kr
4FRAMO HOLSNØY AS1 mrd. kr
5SPERRE AIR POWER AS846,3 mill. kr
6Neuver Maritime AS789,9 mill. kr
7EUREKA PUMPS AS733,8 mill. kr
8Klinger Westad AS709,8 mill. kr
9SLEIPNER MOTOR AS694,2 mill. kr
10DELTA-P, PUMPE OG KOMPRESSOR SYSTEMER AS394,5 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner finnes det i Norge?

33 enheter står oppført med næringskode 28.110, produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 19 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner i Norge?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Bergen Engines AS med 3,8 mrd. kr, 2. ANDRITZ HYDRO AS med 992,7 mill. kr, 3. AIR PRODUCTS AS med 958,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 16 enhetene med tall er 6,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 830,1k kr og 638,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 585 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 16 av 33 enheter. 8 enheter, 24,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 1 421 ansatte meldt inn.

Hvor i landet holder de til?

Flest står i Oslo, med 6 enheter, 18,2 % av næringen. Næringen finnes i 19 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?

Median stiftelsesår er 2007, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (26,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1978.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 28.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 33 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 28.1 står 69 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 6 enheter i næringen mangler kommunenummer og er med i totalen, men ikke i stedstallene. 17 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (28.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted (347), Produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner (184), Produksjon av andre spesialmaskiner ikke nevnt annet sted (168), Produksjon av løfte- og håndteringsutstyr (124), Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri (75), Produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet (56).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562