Kort fortalt
Produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner har næringskode 28.110 i Enhetsregisteret, og i Asker står 1 enhet oppført på den. Det er 3 % av de 33 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Asker. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 383 av 468.
1 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 111,7 mill. kr. Størst er MITSUBISHI TURBOCHARGER AND ENGINE EUROPE BV NUF med 111,7 mill. kr.
Vanligste selskapsform er norskregistrert utenlandsk foretak, med 1 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 25.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 1 | 3 % | av 33 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 100 % | av 1 enheter |
| Ansatte til sammen | 25 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 1 | 100 % | av 1 enheter |
| Med omsetning i kroner | 1 | 100 % | av 1 enheter |
| Omsetning i alt | 111,7 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 111,7 mill. kr | - | blant 1 med tall |
| Største omsetning | 111,7 mill. kr | - | MITSUBISHI TURBOCHARGER AND ENGINE EUROPE BV NUF |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | - | - | - |
De 1 største i Asker
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MITSUBISHI TURBOCHARGER AND ENGINE EUROPE BV NUF | 914 404 533 | Asker | 111,7 mill. kr | 25 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 28.110
- Kommune
- 3203 Asker
- Enheter
- 1
- Andel av næringen
- 3 %
- Andel av kommunen
- 0 %
- Norskregistrert utenlandsk foretak
- 1
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 25
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Asker
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 111,7 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 111,7 mill. kr og 111,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 111,7 mill. kr mot 111,7 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner i Asker.
Alle de 1 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 1 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 1 andre kommuner: Jevnaker med 1. Størst i landet er Oslo med 6 enheter, mot 1 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 108 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 051 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 011 enheter, annen teknisk konsulentvirksomhet med 502 enheter.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 28.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DELTA-P, PUMPE OG KOMPRESSOR SYSTEMER AS | 989 722 328 | 28.130 | Asker | 394,5 mill. kr | 30 |
| 2 | Flowserve Norway AS | 992 151 536 | 28.130 | Asker | 55,9 mill. kr | 5 |
| 3 | Fluimix AS | 912 312 151 | 28.130 | Asker | 8,8 mill. kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner finnes det i Asker?
1 enheter står oppført med næringskode 28.110, produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner, i Asker i Enhetsregisteret. Det er 3 % av de 33 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner i Asker?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. MITSUBISHI TURBOCHARGER AND ENGINE EUROPE BV NUF med 111,7 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 1 enhetene med tall er 111,7 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 111,7 mill. kr og 111,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Asker er norskregistrert utenlandsk foretak, med 1 av 1 enheter. 1 enheter, 100 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 25 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner?
I samme fylke har 1 andre kommuner enheter i næringen, flest i Jevnaker med 1. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 33 enhetene er samlet.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 28.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 1 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 28.1 står 3 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (28.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 108), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 051), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 011), Annen teknisk konsulentvirksomhet (502), Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (498), Oppføring av bygninger (469).