Produksjon av sportsartikler i Gjøvik

Næringskode 32.300 kommune 3407 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 120Kommunen i alt: 5 877
Enheter4av 120 i næringen
Av bransjen3,3 %av 120 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 5 877 enheter i Gjøvik
Nest størst: Oslo15mot 4 her
Rangering i Gjøvik155av 335 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av sportsartikler har næringskode 32.300 i Enhetsregisteret, og i Gjøvik står 4 enheter oppført på den. Det er 3,3 % av de 120 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Gjøvik. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 155 av 335.

2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2024. Til sammen omsetter de for 349,7 mill. kr. Størst er Madshus AS med 203,5 mill. kr, foran O MUSTAD & SØN AS med 79,2 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (50 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 71.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter43,3 %
Med ansatte250 %
Ansatte til sammen71-
Har levert regnskap250 %
Med omsetning i kroner250 %
Omsetning i alt349,7 mill. kr-
Median omsetning174,9 mill. kr-
Største omsetning270,5 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår1985-

De 2 største i Gjøvik

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Madshus AS203,5 mill. kr
2O MUSTAD & SØN AS79,2 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
32.300
Kommune
3407 Gjøvik
Enheter
4
Andel av næringen
3,3 %
Andel av kommunen
0,1 %
Aksjeselskap
2
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
71

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 174,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 127 mill. kr og 222,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 79,2 mill. kr mot 270,5 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av sportsartikler i Gjøvik.

2 av de 4 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 50 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 50 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 6 andre kommuner: Lillehammer med 2, Kongsvinger med 1, Ringsaker med 1, Eidskog med 1, Vestre Toten med 1, Øystre Slidre med 1. Størst i landet er Oslo med 15 enheter, mot 4 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 555 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 341 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 285 enheter, avvirkning med 173 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 1985: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1966, den ferskeste i 2003. 1 av dem er fra før år 2000, 50 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 2 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 32.3 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av sportsartikler finnes det i Gjøvik?

4 enheter står oppført med næringskode 32.300, produksjon av sportsartikler, i Gjøvik i Enhetsregisteret. Det er 3,3 % av de 120 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av sportsartikler i Gjøvik?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Madshus AS med 203,5 mill. kr, 2. O MUSTAD & SØN AS med 79,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 2 enhetene med tall er 174,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 127 mill. kr og 222,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Gjøvik er aksjeselskap, med 2 av 4 enheter. 2 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 71 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av sportsartikler?

I samme fylke har 6 andre kommuner enheter i næringen, flest i Lillehammer med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 120 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Gjøvik?

Median stiftelsesår er 1985, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1966.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 32.300 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 4 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 32.3 utenfor denne koden skriver «produksjon» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2024. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 2 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (32.3) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (555), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (341), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (285), Avvirkning (173), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (145), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (126).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562