Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Færder

Næringskode 33.150 kommune 3911 oppdatert 11.10.2026

Bransjen i hele landet: 1 361Kommunen i alt: 5 208
Enheter23av 1 361 i næringen
Av bransjen1,7 %av 1 361 i hele landet
Av kommunen0,4 %av 5 208 enheter i Færder
Nest størst: Oslo55mot 23 her
Rangering i Færder52av 335 næringer i kommunen

Kort fortalt

Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter har næringskode 33.150 i Enhetsregisteret, og i Færder står 23 enheter oppført på den. Det er 1,7 % av de 1 361 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,4 % av alt næringsliv i Færder. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 52 av 335.

15 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 110 mill. kr. Størst er Vrengen Maritime AS med 86,7 mill. kr, foran SUNDAL YACHT AS med 8,4 mill. kr. De ti største står for 99,3 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 16 av enhetene (69,6 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 44.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter231,7 %
Med ansatte28,7 %
Ansatte til sammen44-
Har levert regnskap1565,2 %
Med omsetning i kroner1565,2 %
Omsetning i alt110 mill. kr-
Median omsetning969,4k kr-
Største omsetning86,7 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2011-

De 9 største i Færder

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Vrengen Maritime AS86,7 mill. kr
2SUNDAL YACHT AS8,4 mill. kr
3Mågerø Opplag og Båtservice AS2,9 mill. kr
4Nøtterøy Båtsenter AS2,6 mill. kr
5Tønsberg & Færder Marineservice AS2,6 mill. kr
6Færder Båtsenter AS2,4 mill. kr
7DC Service AS1,3 mill. kr
8MEDØ SLIPP AS969,4k kr
9STAR SOLUTIONS AS763,2k kr

Nøkkeltall

Næringskode
33.150
Kommune
3911 Færder
Enheter
23
Andel av næringen
1,7 %
Andel av kommunen
0,4 %
Aksjeselskap
16
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
44

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 969,4k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 272k kr og 2,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 30k kr mot 86,7 mill. kr. Den største omsetter 89 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Færder.

8 av de 23 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 34,8 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 15 enheter har levert årsregnskap, 65,2 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 5 andre kommuner: Sandefjord med 22, Larvik med 21, Tønsberg med 20, Holmestrand med 9, Horten med 6. Størst i landet er Oslo med 55 enheter, mot 23 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 346 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 271 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 198 enheter, oppføring av bygninger med 147 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2011: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1990, den ferskeste i 2024. 3 av dem er fra før år 2000, 18,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.

5 enheter er stiftet de siste fem årene, 31,3 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 7 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «reparasjon»

Selskaper i næringsgruppe 33.1 med annen næringskode som oppgir «reparasjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1Nøtterøy Vedlikeholdsservice AS4 mill. kr
2M-REP AS936,5k kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter finnes det i Færder?

23 enheter står oppført med næringskode 33.150, reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter, i Færder i Enhetsregisteret. Det er 1,7 % av de 1 361 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Færder?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Vrengen Maritime AS med 86,7 mill. kr, 2. SUNDAL YACHT AS med 8,4 mill. kr, 3. Mågerø Opplag og Båtservice AS med 2,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 15 enhetene med tall er 969,4k kr. Midtre halvpart ligger mellom 272k kr og 2,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 89 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Færder er aksjeselskap, med 16 av 23 enheter. 2 enheter, 8,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 44 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter?

I samme fylke har 5 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandefjord med 22. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 361 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Færder?

Median stiftelsesår er 2011, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (31,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1990.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 33.150 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 23 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 33.1 står 8 selskaper som SELV skriver «reparasjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 8 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (33.1) som skriver ordet «reparasjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (346), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (271), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (198), Oppføring av bygninger (147), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (122), Annen undervisning ellers (121).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562