Materialgjenvinning i Øvre Eiker

Næringskode 38.210 kommune 3314 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 357Kommunen i alt: 3 866
Enheter4av 357 i næringen
Av bransjen1,1 %av 357 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 3 866 enheter i Øvre Eiker
Nest størst: Oslo39mot 4 her
Rangering i Øvre Eiker127av 308 næringer i kommunen

Kort fortalt

Materialgjenvinning har næringskode 38.210 i Enhetsregisteret, og i Øvre Eiker står 4 enheter oppført på den. Det er 1,1 % av de 357 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Øvre Eiker. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 127 av 308.

4 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,7 mrd. kr. Størst er Hellik Teigen AS med 1,4 mrd. kr, foran Stiftelsen Returgass med 237 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 3 av enhetene (75 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 107.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter41,1 %
Med ansatte250 %
Ansatte til sammen107-
Har levert regnskap4100 %
Med omsetning i kroner4100 %
Omsetning i alt1,7 mrd. kr-
Median omsetning237 mill. kr-
Største omsetning1,4 mrd. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår1995-

De 4 største i Øvre Eiker

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Hellik Teigen AS1,4 mrd. kr
2Stiftelsen Returgass237 mill. kr
3Isovator AS64,1 mill. kr
4RING TORE TEIGEN HOLDING AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
38.210
Kommune
3314 Øvre Eiker
Enheter
4
Andel av næringen
1,1 %
Andel av kommunen
0,1 %
Aksjeselskap
3
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
107

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 237 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 150,5 mill. kr og 812,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 64,1 mill. kr mot 1,4 mrd. kr. Den største omsetter 6 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av materialgjenvinning i Øvre Eiker.

Alle de 4 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 4 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 7 andre kommuner: Drammen med 11, Ringerike med 4, Lier med 3, Kongsberg med 1, Krødsherad med 1, Gol med 1. Størst i landet er Oslo med 39 enheter, mot 4 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 296 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 229 enheter, oppføring av bygninger med 146 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 138 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 1995: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1986, den ferskeste i 2005. 3 av dem er fra før år 2000, 75 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «materialgjenvinning»

Selskaper i næringsgruppe 38.2 med annen næringskode som oppgir «materialgjenvinning» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange materialgjenvinning finnes det i Øvre Eiker?

4 enheter står oppført med næringskode 38.210, materialgjenvinning, i Øvre Eiker i Enhetsregisteret. Det er 1,1 % av de 357 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av materialgjenvinning i Øvre Eiker?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Hellik Teigen AS med 1,4 mrd. kr, 2. Stiftelsen Returgass med 237 mill. kr, 3. Isovator AS med 64,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 4 enhetene med tall er 237 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 150,5 mill. kr og 812,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 6 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Øvre Eiker er aksjeselskap, med 3 av 4 enheter. 2 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 107 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes materialgjenvinning?

I samme fylke har 7 andre kommuner enheter i næringen, flest i Drammen med 11. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 357 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Øvre Eiker?

Median stiftelsesår er 1995, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1986.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 38.210 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 4 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 38.2 utenfor denne koden skriver «materialgjenvinning» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (38.2) som skriver ordet «materialgjenvinning» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (296), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (229), Oppføring av bygninger (146), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (138), Avvirkning (135), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (113).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562