Oppføring av bygninger i Lyngdal

Næringskode 41.000 kommune 4225 oppdatert 13.10.2026

Bransjen i hele landet: 24 073Kommunen i alt: 2 325
Enheter90av 24 073 i næringen
Av bransjen0,4 %av 24 073 i hele landet
Av kommunen3,9 %av 2 325 enheter i Lyngdal
Nest størst: Oslo1 885mot 90 her
Rangering i Lyngdal4av 250 næringer i kommunen

Kort fortalt

Oppføring av bygninger har næringskode 41.000 i Enhetsregisteret, og i Lyngdal står 90 enheter oppført på den. Det er 0,4 % av de 24 073 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3,9 % av alt næringsliv i Lyngdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 4 av 250.

36 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 844,4 mill. kr. Størst er Nornebygg AS med 347,3 mill. kr, foran Konkret Entreprenør AS med 268,9 mill. kr. De ti største står for 95 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 45 av enhetene (50 %). 11 har meldt inn ansatte, til sammen 326.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter900,4 %
Med ansatte1112,2 %
Ansatte til sammen326-
Har levert regnskap3640 %
Med omsetning i kroner3640 %
Omsetning i alt844,4 mill. kr-
Median omsetning2,2 mill. kr-
Største omsetning347,3 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2014-

De 9 største i Lyngdal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Nornebygg AS347,3 mill. kr
2Konkret Entreprenør AS268,9 mill. kr
3BYGG1 LYNGDAL AS88,3 mill. kr
4BYGG TEKNIKK LYNGDAL AS37,7 mill. kr
5Sanden Byggservice AS16,1 mill. kr
6Skjærgård Eiendom AS11,2 mill. kr
7PER PYTTEN BYGGEFIRMA AS9,8 mill. kr
8Nybyggern AS8,8 mill. kr
9Byggmester Espeland AS7,2 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
41.000
Kommune
4225 Lyngdal
Enheter
90
Andel av næringen
0,4 %
Andel av kommunen
3,9 %
Aksjeselskap
45
Med ansatte
11
Ansatte til sammen
326

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 352,1k kr og 7,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 40k kr mot 347,3 mill. kr. Den største omsetter 161 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppføring av bygninger i Lyngdal.

54 av de 90 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 60 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 36 enheter har levert årsregnskap, 40 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 466, Arendal med 182, Lindesnes med 157, Grimstad med 150, Vennesla med 73, Lillesand med 69. Størst i landet er Oslo med 1 885 enheter, mot 90 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 161 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 161 enheter, avvirkning med 133 enheter, oppføring av bygninger med 90 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2014: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1987, den ferskeste i 2024. 4 av dem er fra før år 2000, 8,5 % av dem vi har stiftelsesdato for.

6 enheter er stiftet de siste fem årene, 12,8 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 43 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange oppføring av bygninger finnes det i Lyngdal?

90 enheter står oppført med næringskode 41.000, oppføring av bygninger, i Lyngdal i Enhetsregisteret. Det er 0,4 % av de 24 073 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av oppføring av bygninger i Lyngdal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Nornebygg AS med 347,3 mill. kr, 2. Konkret Entreprenør AS med 268,9 mill. kr, 3. BYGG1 LYNGDAL AS med 88,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 36 enhetene med tall er 2,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 352,1k kr og 7,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 161 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Lyngdal er aksjeselskap, med 45 av 90 enheter. 11 enheter, 12,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 326 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes oppføring av bygninger?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 466. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 24 073 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Lyngdal?

Median stiftelsesår er 2014, og 6 av enhetene er stiftet de siste fem årene (12,8 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1987.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 41.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 90 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 13.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 54 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (161), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (161), Avvirkning (133), Oppføring av bygninger (90), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (85), Sauehold (64).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562