Grunnarbeid i Hurdal

Næringskode 43.120 kommune 3242 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 12 538Kommunen i alt: 677
Enheter20av 12 538 i næringen
Av bransjen0,2 %av 12 538 i hele landet
Av kommunen3 %av 677 enheter i Hurdal
Nest størst: Bergen226mot 20 her
Rangering i Hurdal4av 162 næringer i kommunen

Kort fortalt

Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Hurdal står 20 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 12 538 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3 % av alt næringsliv i Hurdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 4 av 162.

5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 60,5 mill. kr. Størst er JAN TORE TØMTE TRANSPORT OG GRAVING AS med 27,2 mill. kr, foran Lundberg og Sæteråsen AS med 24,4 mill. kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 15 av enhetene (75 %). 3 har meldt inn ansatte, til sammen 39.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter200,2 %
Med ansatte315 %
Ansatte til sammen39-
Har levert regnskap525 %
Med omsetning i kroner525 %
Omsetning i alt60,5 mill. kr-
Median omsetning6,3 mill. kr-
Største omsetning27,2 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2013-

De 5 største i Hurdal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1JAN TORE TØMTE TRANSPORT OG GRAVING AS27,2 mill. kr
2Lundberg og Sæteråsen AS24,4 mill. kr
3TIGRE NORPUKK AS6,3 mill. kr
4IVER ANLEGG AS2,5 mill. kr
5G.Eidsæter AS160,8k kr

Nøkkeltall

Næringskode
43.120
Kommune
3242 Hurdal
Enheter
20
Andel av næringen
0,2 %
Andel av kommunen
3 %
Enkeltpersonforetak
15
Med ansatte
3
Ansatte til sammen
39

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,5 mill. kr og 24,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 160,8k kr mot 27,2 mill. kr. Den største omsetter 4 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Hurdal.

15 av de 20 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 75 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 5 enheter har levert årsregnskap, 25 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Asker med 122, Lillestrøm med 109, Aurskog-høland med 96, Nes med 81, Bærum med 72, Ullensaker med 50. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 20 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 49 enheter, avvirkning med 35 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 22 enheter, sauehold med 20 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2009, den ferskeste i 2024.

2 enheter er stiftet de siste fem årene, 40 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 15 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»

Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange grunnarbeid finnes det i Hurdal?

20 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Hurdal i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 12 538 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av grunnarbeid i Hurdal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. JAN TORE TØMTE TRANSPORT OG GRAVING AS med 27,2 mill. kr, 2. Lundberg og Sæteråsen AS med 24,4 mill. kr, 3. TIGRE NORPUKK AS med 6,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 5 enhetene med tall er 6,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,5 mill. kr og 24,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 4 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Hurdal er enkeltpersonforetak, med 15 av 20 enheter. 3 enheter, 15 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 39 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Asker med 122. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 538 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Hurdal?

Median stiftelsesår er 2013, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (40 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2009.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 20 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 15 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (49), Avvirkning (35), Utleie av egen eller leid fast eiendom (22), Sauehold (20), Grunnarbeid (20), Godstransport på vei (20).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562