Grunnarbeid i Austevoll

Næringskode 43.120 kommune 4625 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 12 536Kommunen i alt: 1 559
Enheter21av 12 536 i næringen
Av bransjen0,2 %av 12 536 i hele landet
Av kommunen1,3 %av 1 559 enheter i Austevoll
Nest størst: Bergen226mot 21 her
Rangering i Austevoll13av 189 næringer i kommunen

Kort fortalt

Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Austevoll står 21 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 12 536 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,3 % av alt næringsliv i Austevoll. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 13 av 189.

13 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 64,8 mill. kr. Størst er READY MASKIN AS med 19,2 mill. kr, foran ED MASKIN AS med 16,8 mill. kr. De ti største står for 100 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 13 av enhetene (61,9 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 31.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter210,2 %
Med ansatte29,5 %
Ansatte til sammen31-
Har levert regnskap1361,9 %
Med omsetning i kroner1361,9 %
Omsetning i alt64,8 mill. kr-
Median omsetning3,5 mill. kr-
Største omsetning19,2 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2018-

De 9 største i Austevoll

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1READY MASKIN AS19,2 mill. kr
2ED MASKIN AS16,8 mill. kr
3Planera AS11,8 mill. kr
4KALVE MASKIN AS4 mill. kr
5Instefjorden AS3,7 mill. kr
6CM-Maskin AS3,3 mill. kr
7Nord-Transport AS2,6 mill. kr
8HUGLO MASKIN AS1,9 mill. kr
9EMB AS1 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
43.120
Kommune
4625 Austevoll
Enheter
21
Andel av næringen
0,2 %
Andel av kommunen
1,3 %
Aksjeselskap
13
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
31

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,1 mill. kr og 9,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 432k kr mot 19,2 mill. kr. Den største omsetter 5 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Austevoll.

8 av de 21 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 38,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 3 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 13 enheter har levert årsregnskap, 61,9 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bergen med 226, Voss med 145, Alver med 127, Bjørnafjorden med 106, Ullensvang med 87, Sunnfjord med 84. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 21 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er fiske og fangst i sjø med 189 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 148 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 93 enheter, sauehold med 69 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1972, den ferskeste i 2025. 1 av dem er fra før år 2000, 7,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.

5 enheter er stiftet de siste fem årene, 38,5 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 8 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»

Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange grunnarbeid finnes det i Austevoll?

21 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Austevoll i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 12 536 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av grunnarbeid i Austevoll?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. READY MASKIN AS med 19,2 mill. kr, 2. ED MASKIN AS med 16,8 mill. kr, 3. Planera AS med 11,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 13 enhetene med tall er 3,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,1 mill. kr og 9,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 5 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Austevoll er aksjeselskap, med 13 av 21 enheter. 2 enheter, 9,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 31 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 226. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 536 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Austevoll?

Median stiftelsesår er 2018, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (38,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1972.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 21 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 8 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Fiske og fangst i sjø (189), Utleie av egen eller leid fast eiendom (148), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (93), Sauehold (69), Andre egeninvesteringsselskaper (56), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (34).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562