Kort fortalt
Kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser har næringskode 43.222 i Enhetsregisteret, og i Nordre Follo står 17 enheter oppført på den. Det er 1,5 % av de 1 128 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Nordre Follo. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 96 av 394.
13 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 442,4 mill. kr. Størst er Thermo Control AS med 385,1 mill. kr, foran 2 Snømenn AS med 18,2 mill. kr. De ti største står for 99,9 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 14 av enhetene (82,4 %). 3 har meldt inn ansatte, til sammen 121.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 17 | 1,5 % | av 1 128 i næringen |
| Med ansatte | 3 | 17,6 % | av 17 enheter |
| Ansatte til sammen | 121 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 13 | 76,5 % | av 17 enheter |
| Med omsetning i kroner | 13 | 76,5 % | av 17 enheter |
| Omsetning i alt | 442,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,9 mill. kr | - | blant 13 med tall |
| Største omsetning | 385,1 mill. kr | - | Thermo Control AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2021 | - | av 14 med stiftelsesdato |
De 9 største i Nordre Follo
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Thermo Control AS | 979 439 334 | Nordre Follo | 385,1 mill. kr | 109 |
| 2 | 2 Snømenn AS | 992 357 010 | Nordre Follo | 18,2 mill. kr | - |
| 3 | FOLLO VARMEPUMPE TEKNIKK AS | 921 692 560 | Nordre Follo | 12,9 mill. kr | 7 |
| 4 | Optimal Kjøling AS | 928 603 024 | Nordre Follo | 11,8 mill. kr | 5 |
| 5 | SLK Boligventilasjon AS | 930 951 897 | Nordre Follo | 7,6 mill. kr | - |
| 6 | Parispeis AS | 930 815 055 | Nordre Follo | 2,1 mill. kr | - |
| 7 | KULDE OG VENTILASJON AS | 996 859 320 | Nordre Follo | 1,6 mill. kr | - |
| 8 | BYGG & BAD AS | 928 703 630 | Nordre Follo | 1,4 mill. kr | - |
| 9 | ELITE VARMEPUMPER AS | 999 504 280 | Nordre Follo | 700,8k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 43.222
- Kommune
- 3207 Nordre Follo
- Enheter
- 17
- Andel av næringen
- 1,5 %
- Andel av kommunen
- 0,2 %
- Aksjeselskap
- 14
- Med ansatte
- 3
- Ansatte til sammen
- 121
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Nordre Follo
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 682,1k kr og 12,1 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 57,7k kr mot 385,1 mill. kr. Den største omsetter 205 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser i Nordre Follo.
4 av de 17 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 23,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 13 enheter har levert årsregnskap, 76,5 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Lillestrøm med 22, Asker med 12, Bærum med 10, Lørenskog med 8, Aurskog-høland med 8, Ullensaker med 6. Størst i landet er Oslo med 64 enheter, mot 17 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 607 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 501 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 499 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 480 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2021: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1997, den ferskeste i 2025. 1 av dem er fra før år 2000, 7,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.
8 enheter er stiftet de siste fem årene, 57,1 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 3 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «kuldeanlegg»
Selskaper i næringsgruppe 43.2 med annen næringskode som oppgir «kuldeanlegg» i formålet. Ikke med i tallene over.
1 selskap oppgir ordet, men det har ikke omsetning i et innsendt årsregnskap.
Vanlige spørsmål
Hvor mange kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser finnes det i Nordre Follo?
17 enheter står oppført med næringskode 43.222, kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser, i Nordre Follo i Enhetsregisteret. Det er 1,5 % av de 1 128 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser i Nordre Follo?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Thermo Control AS med 385,1 mill. kr, 2. 2 Snømenn AS med 18,2 mill. kr, 3. FOLLO VARMEPUMPE TEKNIKK AS med 12,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 13 enhetene med tall er 1,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 682,1k kr og 12,1 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 205 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Nordre Follo er aksjeselskap, med 14 av 17 enheter. 3 enheter, 17,6 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 121 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes kuldeanlegg-, varmepumpearbeid og installasjon av peiser?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Lillestrøm med 22. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 128 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Nordre Follo?
Median stiftelsesår er 2021, og 8 av enhetene er stiftet de siste fem årene (57,1 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1997.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 43.222 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 17 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 43.2 står 1 selskaper som SELV skriver «kuldeanlegg» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 4 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.2) som skriver ordet «kuldeanlegg» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (607), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (501), Utleie av egen eller leid fast eiendom (499), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (480), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (310), Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (296).