Kort fortalt
Murerarbeid har næringskode 43.910 i Enhetsregisteret, og i Asker står 18 enheter oppført på den. Det er 1,5 % av de 1 168 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Asker. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 139 av 468.
8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 50,9 mill. kr. Størst er Bråthen Murservice AS med 20,7 mill. kr, foran Hilmatis AS med 8,9 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 12 av enhetene (66,7 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 33.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 18 | 1,5 % | av 1 168 i næringen |
| Med ansatte | 4 | 22,2 % | av 18 enheter |
| Ansatte til sammen | 33 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 8 | 44,4 % | av 18 enheter |
| Med omsetning i kroner | 8 | 44,4 % | av 18 enheter |
| Omsetning i alt | 50,9 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 4,9 mill. kr | - | blant 8 med tall |
| Største omsetning | 20,7 mill. kr | - | Bråthen Murservice AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2020 | - | av 12 med stiftelsesdato |
De 8 største i Asker
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bråthen Murservice AS | 990 938 059 | Asker | 20,7 mill. kr | 13 |
| 2 | Hilmatis AS | 865 621 132 | Asker | 8,9 mill. kr | 6 |
| 3 | AH MUR AS | 925 615 757 | Asker | 7 mill. kr | 7 |
| 4 | BMT BYGG AS | 992 424 672 | Asker | 5,7 mill. kr | - |
| 5 | GRØNNE MUR & FLIS AS | 919 767 642 | Asker | 4 mill. kr | - |
| 6 | MURHUS NORGE AS | 932 980 029 | Asker | 2,2 mill. kr | - |
| 7 | NÆRSNES MUR OG FLIS AS | 815 272 242 | Asker | 1,6 mill. kr | - |
| 8 | MURMESTER/TØMRERMESTER BAGROEN & SKRAM AS | 936 473 601 | Asker | 745,3k kr | 7 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 43.910
- Kommune
- 3203 Asker
- Enheter
- 18
- Andel av næringen
- 1,5 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Aksjeselskap
- 12
- Med ansatte
- 4
- Ansatte til sammen
- 33
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Asker
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 4,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2 mill. kr og 7,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 745,3k kr mot 20,7 mill. kr. Den største omsetter 4 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av murerarbeid i Asker.
10 av de 18 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 55,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 44,4 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bærum med 19, Lillestrøm med 18, Ullensaker med 13, Eidsvoll med 11, Nordre Follo med 8, Nittedal med 7. Størst i landet er Oslo med 75 enheter, mot 18 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 108 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 051 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 011 enheter, annen teknisk konsulentvirksomhet med 502 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1992, den ferskeste i 2026. 1 av dem er fra før år 2000, 8,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.
5 enheter er stiftet de siste fem årene, 41,7 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 6 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «murerarbeid»
Selskaper i næringsgruppe 43.9 med annen næringskode som oppgir «murerarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange murerarbeid finnes det i Asker?
18 enheter står oppført med næringskode 43.910, murerarbeid, i Asker i Enhetsregisteret. Det er 1,5 % av de 1 168 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av murerarbeid i Asker?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Bråthen Murservice AS med 20,7 mill. kr, 2. Hilmatis AS med 8,9 mill. kr, 3. AH MUR AS med 7 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 8 enhetene med tall er 4,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2 mill. kr og 7,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 4 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Asker er aksjeselskap, med 12 av 18 enheter. 4 enheter, 22,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 33 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes murerarbeid?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bærum med 19. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 168 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Asker?
Median stiftelsesår er 2020, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (41,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1992.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 43.910 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 18 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.9 utenfor denne koden skriver «murerarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 10 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.9) som skriver ordet «murerarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 108), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 051), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 011), Annen teknisk konsulentvirksomhet (502), Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (498), Oppføring av bygninger (469).