Drift av campingplasser i Larvik

Næringskode 55.300 kommune 3909 oppdatert 09.10.2026

Bransjen i hele landet: 1 123Kommunen i alt: 9 595
Enheter23av 1 123 i næringen
Av bransjen2 %av 1 123 i hele landet
Av kommunen0,2 %av 9 595 enheter i Larvik
Nest størst: Ullensvang18mot 23 her
Rangering i Larvik79av 391 næringer i kommunen

Kort fortalt

Drift av campingplasser har næringskode 55.300 i Enhetsregisteret, og i Larvik står 23 enheter oppført på den. Det er 2 % av de 1 123 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Larvik. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 79 av 391.

17 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 107,9 mill. kr. Størst er Omlidstranda Camping AS med 17,9 mill. kr, foran Blokkebukta Camping AS med 13 mill. kr. De ti største står for 87,6 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 18 av enhetene (78,3 %). 10 har meldt inn ansatte, til sammen 165.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter232 %
Med ansatte1043,5 %
Ansatte til sammen165-
Har levert regnskap1773,9 %
Med omsetning i kroner1773,9 %
Omsetning i alt107,9 mill. kr-
Median omsetning6 mill. kr-
Største omsetning17,9 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2014-

De 9 største i Larvik

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Omlidstranda Camping AS17,9 mill. kr
2Blokkebukta Camping AS13 mill. kr
3Lydhusstranda AS12,2 mill. kr
4Anvikstranda og Donavall Camping AS11,9 mill. kr
5Solplassen Camping AS7,9 mill. kr
6Stolpestad Camping AS7,6 mill. kr
7BRUNVALL GÅRD AS7 mill. kr
8Kjærstranda Camping AS6,5 mill. kr
9Stretere Camping AS5,4 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
55.300
Kommune
3909 Larvik
Enheter
23
Andel av næringen
2 %
Andel av kommunen
0,2 %
Aksjeselskap
18
Med ansatte
10
Ansatte til sammen
165

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 3,1 mill. kr og 8,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 759,2k kr mot 17,9 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av campingplasser i Larvik.

6 av de 23 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 26,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 17 enheter har levert årsregnskap, 73,9 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 5 andre kommuner: Sandefjord med 7, Færder med 5, Holmestrand med 4, Horten med 3, Tønsberg med 3. Nest størst i landet er Ullensvang med 18 enheter, mot 23 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 787 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 604 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 440 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 256 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2014: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1977, den ferskeste i 2026. 4 av dem er fra før år 2000, 22,2 % av dem vi har stiftelsesdato for.

3 enheter er stiftet de siste fem årene, 16,7 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 5 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange drift av campingplasser finnes det i Larvik?

23 enheter står oppført med næringskode 55.300, drift av campingplasser, i Larvik i Enhetsregisteret. Det er 2 % av de 1 123 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av drift av campingplasser i Larvik?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Omlidstranda Camping AS med 17,9 mill. kr, 2. Blokkebukta Camping AS med 13 mill. kr, 3. Lydhusstranda AS med 12,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 17 enhetene med tall er 6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 3,1 mill. kr og 8,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Larvik er aksjeselskap, med 18 av 23 enheter. 10 enheter, 43,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 165 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes drift av campingplasser?

I samme fylke har 5 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandefjord med 7. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 123 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Larvik?

Median stiftelsesår er 2014, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (16,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1977.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 55.300 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 23 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 6 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (787), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (604), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (440), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (256), Oppføring av bygninger (232), Avvirkning (200).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562