Kort fortalt
Drift av restauranter har næringskode 56.110 i Enhetsregisteret, og i Namsos står 21 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 10 767 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,7 % av alt næringsliv i Namsos. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 27 av 277.
15 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 73,7 mill. kr. Størst er VIVA NAPOLI AS med 14,6 mill. kr, foran Doublefood AS med 13,2 mill. kr. De ti største står for 95,5 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 16 av enhetene (76,2 %). 8 har meldt inn ansatte, til sammen 105.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 21 | 0,2 % | av 10 767 i næringen |
| Med ansatte | 8 | 38,1 % | av 21 enheter |
| Ansatte til sammen | 105 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 15 | 71,4 % | av 21 enheter |
| Med omsetning i kroner | 15 | 71,4 % | av 21 enheter |
| Omsetning i alt | 73,7 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 4,3 mill. kr | - | blant 15 med tall |
| Største omsetning | 14,6 mill. kr | - | VIVA NAPOLI AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2016 | - | av 16 med stiftelsesdato |
De 9 største i Namsos
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VIVA NAPOLI AS | 986 120 815 | Namsos | 14,6 mill. kr | 10 |
| 2 | Doublefood AS | 818 089 872 | Namsos | 13,2 mill. kr | 22 |
| 3 | KASI INVEST NAMSOS AS | 916 524 498 | Namsos | 9,3 mill. kr | 16 |
| 4 | HIMMEL & HAV NAMSOS AS | 987 559 780 | Namsos | 7,3 mill. kr | 11 |
| 5 | SVENDSEN PIZZA AS | 917 243 980 | Namsos | 7,1 mill. kr | 12 |
| 6 | Faksdal Brygge AS | 934 081 927 | Namsos | 5,5 mill. kr | 15 |
| 7 | CHINA PALACE AS | 958 455 097 | Namsos | 5,1 mill. kr | 10 |
| 8 | ULLVAREN KAFE AS | 913 117 646 | Namsos | 4,3 mill. kr | 9 |
| 9 | REITANS RESTAURANT OG BAR AS | 829 764 032 | Namsos | 2,5 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 56.110
- Kommune
- 5007 Namsos
- Enheter
- 21
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 0,7 %
- Aksjeselskap
- 16
- Med ansatte
- 8
- Ansatte til sammen
- 105
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Namsos
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 4,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,1 mill. kr og 7,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 750 kr mot 14,6 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av restauranter i Namsos.
6 av de 21 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 28,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 15 enheter har levert årsregnskap, 71,4 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 441, Levanger med 40, Stjørdal med 38, Steinkjer med 37, Orkland med 36, Melhus med 22. Størst i landet er Oslo med 2 239 enheter, mot 21 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 305 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 254 enheter, avvirkning med 100 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 94 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1990, den ferskeste i 2025. 1 av dem er fra før år 2000, 6,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.
5 enheter er stiftet de siste fem årene, 31,3 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 5 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange drift av restauranter finnes det i Namsos?
21 enheter står oppført med næringskode 56.110, drift av restauranter, i Namsos i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 10 767 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av drift av restauranter i Namsos?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. VIVA NAPOLI AS med 14,6 mill. kr, 2. Doublefood AS med 13,2 mill. kr, 3. KASI INVEST NAMSOS AS med 9,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 15 enhetene med tall er 4,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,1 mill. kr og 7,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Namsos er aksjeselskap, med 16 av 21 enheter. 8 enheter, 38,1 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 105 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes drift av restauranter?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 441. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 10 767 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Namsos?
Median stiftelsesår er 2016, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (31,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1990.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 56.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 21 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 6 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (305), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (254), Avvirkning (100), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (94), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (75), Aktiviteter i idrettslag og -klubber (74).