Kort fortalt
Drift av restauranter har næringskode 56.110 i Enhetsregisteret, og i Sandnes står 163 enheter oppført på den. Det er 1,5 % av de 10 767 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,2 % av alt næringsliv i Sandnes. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 17 av 432.
94 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 660,3 mill. kr. Størst er Kvadnor AS med 38,2 mill. kr, foran Norvåg AS med 38,1 mill. kr. De ti største står for 33,6 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 127 av enhetene (77,9 %). 81 har meldt inn ansatte, til sammen 1 312.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 163 | 1,5 % | av 10 767 i næringen |
| Med ansatte | 81 | 49,7 % | av 163 enheter |
| Ansatte til sammen | 1 312 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 94 | 57,7 % | av 163 enheter |
| Med omsetning i kroner | 94 | 57,7 % | av 163 enheter |
| Omsetning i alt | 660,3 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 6,1 mill. kr | - | blant 94 med tall |
| Største omsetning | 38,2 mill. kr | - | Kvadnor AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2020 | - | av 130 med stiftelsesdato |
De 9 største i Sandnes
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kvadnor AS | 923 479 694 | Sandnes | 38,2 mill. kr | 28 |
| 2 | Norvåg AS | 919 201 878 | Sandnes | 38,1 mill. kr | 29 |
| 3 | LURA TURISTHEIM AS | 988 814 466 | Sandnes | 35,5 mill. kr | 38 |
| 4 | SUMO SANDNES AS | 826 520 272 | Sandnes | 19,5 mill. kr | 37 |
| 5 | SANDNES KEBAB AS | 911 691 159 | Sandnes | 16,7 mill. kr | 16 |
| 6 | MEXICAN FAST FOOD AS | 961 690 803 | Sandnes | 16 mill. kr | 18 |
| 7 | NOI AS | 916 566 255 | Sandnes | 15,5 mill. kr | 39 |
| 8 | HEREFORD & FRIENDS STEAKHOUSE SANDNES EVINO HESAN AS | 919 160 349 | Sandnes | 14,8 mill. kr | 16 |
| 9 | CHEFS TABLE AS | 998 138 183 | Sandnes | 14,2 mill. kr | 15 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 56.110
- Kommune
- 1108 Sandnes
- Enheter
- 163
- Andel av næringen
- 1,5 %
- Andel av kommunen
- 1,2 %
- Aksjeselskap
- 127
- Med ansatte
- 81
- Ansatte til sammen
- 1 312
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Sandnes
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 3,6 mill. kr og 9,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 158,3k kr mot 38,2 mill. kr. Den største omsetter 6 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av restauranter i Sandnes.
69 av de 163 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 42,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 7 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 94 enheter har levert årsregnskap, 57,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Stavanger med 324, Haugesund med 109, Karmøy med 58, Sola med 36, Time med 34, Strand med 28. Størst i landet er Oslo med 2 239 enheter, mot 163 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 986 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 849 enheter, annen teknisk konsulentvirksomhet med 528 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 395 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1987, den ferskeste i 2026. 8 av dem er fra før år 2000, 6,2 % av dem vi har stiftelsesdato for.
54 enheter er stiftet de siste fem årene, 41,5 % av bestanden. 10 av dem kom til det siste året. 33 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange drift av restauranter finnes det i Sandnes?
163 enheter står oppført med næringskode 56.110, drift av restauranter, i Sandnes i Enhetsregisteret. Det er 1,5 % av de 10 767 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av drift av restauranter i Sandnes?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Kvadnor AS med 38,2 mill. kr, 2. Norvåg AS med 38,1 mill. kr, 3. LURA TURISTHEIM AS med 35,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 94 enhetene med tall er 6,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 3,6 mill. kr og 9,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 6 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Sandnes er aksjeselskap, med 127 av 163 enheter. 81 enheter, 49,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 1 312 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes drift av restauranter?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stavanger med 324. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 10 767 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Sandnes?
Median stiftelsesår er 2020, og 54 av enhetene er stiftet de siste fem årene (41,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1987.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 56.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 163 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 69 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (986), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (849), Annen teknisk konsulentvirksomhet (528), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (395), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (387), Oppføring av bygninger (298).