Kort fortalt
Utleie av egen eller leid fast eiendom har næringskode 68.200 i Enhetsregisteret, og i Haram står 128 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 75 637 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 8,7 % av alt næringsliv i Haram. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 2 av 212.
88 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 89,5 mill. kr. Størst er Brattvåg Bustadstiftelse med 6,7 mill. kr, foran Valaker Eiendom AS med 6,6 mill. kr. De ti største står for 47 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 91 av enhetene (71,1 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 6.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 128 | 0,2 % | av 75 637 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 0,8 % | av 128 enheter |
| Ansatte til sammen | 6 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 88 | 68,8 % | av 128 enheter |
| Med omsetning i kroner | 88 | 68,8 % | av 128 enheter |
| Omsetning i alt | 89,5 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 790,6k kr | - | blant 88 med tall |
| Største omsetning | 6,7 mill. kr | - | Brattvåg Bustadstiftelse |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2009 | - | av 113 med stiftelsesdato |
De 9 største i Haram
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brattvåg Bustadstiftelse | 961 116 821 | Haram | 6,7 mill. kr | - |
| 2 | Valaker Eiendom AS | 984 729 391 | Haram | 6,6 mill. kr | - |
| 3 | Sunnmøre Anlegg AS | 986 100 245 | Haram | 4,5 mill. kr | - |
| 4 | PYRO EIENDOM AS | 995 158 868 | Haram | 4,1 mill. kr | - |
| 5 | Øyravangen AS | 941 029 973 | Haram | 4 mill. kr | - |
| 6 | Selnesvågen Bustadstiftelse | 861 047 822 | Haram | 3,6 mill. kr | - |
| 7 | Blista Eiendom AS | 923 676 198 | Haram | 3,5 mill. kr | - |
| 8 | Vadset Industriområde 3 AS | 927 822 415 | Haram | 3,1 mill. kr | - |
| 9 | VATNE TENNFJORD INVEST AS | 939 034 285 | Haram | 3,1 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.200
- Kommune
- 1580 Haram
- Enheter
- 128
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 8,7 %
- Aksjeselskap
- 91
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 6
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 790,6k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 291,5k kr og 1,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 28,4k kr mot 6,7 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utleie av egen eller leid fast eiendom i Haram.
40 av de 128 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 31,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 18 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 88 enheter har levert årsregnskap, 68,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Ålesund med 869, Molde med 524, Kristiansund med 374, Surnadal med 268, Hustadvika med 175, Ørsta med 148. Størst i landet er Oslo med 12 323 enheter, mot 128 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 180 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 128 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 54 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 35 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2009: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1921, den ferskeste i 2026. 29 av dem er fra før år 2000, 25,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.
11 enheter er stiftet de siste fem årene, 9,7 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 15 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utleie av egen eller leid fast eiendom finnes det i Haram?
128 enheter står oppført med næringskode 68.200, utleie av egen eller leid fast eiendom, i Haram i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 75 637 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utleie av egen eller leid fast eiendom i Haram?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Brattvåg Bustadstiftelse med 6,7 mill. kr, 2. Valaker Eiendom AS med 6,6 mill. kr, 3. Sunnmøre Anlegg AS med 4,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 88 enhetene med tall er 790,6k kr. Midtre halvpart ligger mellom 291,5k kr og 1,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Haram er aksjeselskap, med 91 av 128 enheter. 1 enheter, 0,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes utleie av egen eller leid fast eiendom?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Ålesund med 869. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 75 637 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Haram?
Median stiftelsesår er 2009, og 11 av enhetene er stiftet de siste fem årene (9,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1921.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 128 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 40 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (180), Utleie av egen eller leid fast eiendom (128), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (54), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (35), Sauehold (34), Grunnarbeid (29).