Kort fortalt
Kongress-, messe- og utstillingsvirksomhet har næringskode 82.300 i Enhetsregisteret, og i Oslo står 119 enheter oppført på den. Det er 27,5 % av de 433 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Oslo. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 150 av 635.
60 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,4 mrd. kr. Størst er Z EVENT AS med 486,5 mill. kr, foran Liwlig Norway AS med 365,8 mill. kr. De ti største står for 76,7 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 69 av enhetene (58 %). 21 har meldt inn ansatte, til sammen 1 241.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 119 | 27,5 % | av 433 i næringen |
| Med ansatte | 21 | 17,6 % | av 119 enheter |
| Ansatte til sammen | 1 241 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 60 | 50,4 % | av 119 enheter |
| Med omsetning i kroner | 60 | 50,4 % | av 119 enheter |
| Omsetning i alt | 2,4 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 10,1 mill. kr | - | blant 60 med tall |
| Største omsetning | 486,5 mill. kr | - | Z EVENT AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2013 | - | av 85 med stiftelsesdato |
De 9 største i Oslo
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Z EVENT AS | 992 324 821 | Oslo | 486,5 mill. kr | 64 |
| 2 | Liwlig Norway AS | 979 128 622 | Oslo | 365,8 mill. kr | 95 |
| 3 | JUST CRUZIN' PRODUCTION AS | 880 875 612 | Oslo | 317 mill. kr | 431 |
| 4 | NORWEGIAN PROMOTION GROUP AS | 962 021 077 | Oslo | 178,4 mill. kr | 50 |
| 5 | Aktieselskapet Ullevaal Stadion | 921 509 049 | Oslo | 174,8 mill. kr | 186 |
| 6 | OFF PISTE AS | 976 291 387 | Oslo | 157,9 mill. kr | 20 |
| 7 | ALL-IN AS | 919 557 745 | Oslo | 115,4 mill. kr | 75 |
| 8 | Macsimum AS | 877 045 242 | Oslo | 78,7 mill. kr | 14 |
| 9 | FIELDWORK NORGE AS | 988 037 796 | Oslo | 61,8 mill. kr | 22 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 82.300
- Kommune
- 0301 Oslo
- Enheter
- 119
- Andel av næringen
- 27,5 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Aksjeselskap
- 69
- Med ansatte
- 21
- Ansatte til sammen
- 1 241
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Oslo
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 10,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,8 mill. kr og 47 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 22,2k kr mot 486,5 mill. kr. Den største omsetter 48 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av kongress-, messe- og utstillingsvirksomhet i Oslo.
59 av de 119 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 49,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 8 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 60 enheter har levert årsregnskap, 50,4 % av utsnittet.
Geografi
Ingen annen kommune i samme fylke har enheter i denne næringen. Nest størst i landet er Bergen med 26 enheter, mot 119 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 12 325 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 9 274 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 8 763 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 8 729 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1925, den ferskeste i 2026. 16 av dem er fra før år 2000, 18,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.
18 enheter er stiftet de siste fem årene, 21,2 % av bestanden. 4 av dem kom til det siste året. 34 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange kongress-, messe- og utstillingsvirksomhet finnes det i Oslo?
119 enheter står oppført med næringskode 82.300, kongress-, messe- og utstillingsvirksomhet, i Oslo i Enhetsregisteret. Det er 27,5 % av de 433 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av kongress-, messe- og utstillingsvirksomhet i Oslo?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Z EVENT AS med 486,5 mill. kr, 2. Liwlig Norway AS med 365,8 mill. kr, 3. JUST CRUZIN' PRODUCTION AS med 317 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 60 enhetene med tall er 10,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,8 mill. kr og 47 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 48 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Oslo er aksjeselskap, med 69 av 119 enheter. 21 enheter, 17,6 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 1 241 ansatte meldt inn.
Er dette en ny eller en etablert næring i Oslo?
Median stiftelsesår er 2013, og 18 av enhetene er stiftet de siste fem årene (21,2 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1925.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 82.300 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 119 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 59 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (12 325), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (9 274), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (8 763), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (8 729), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (7 333), Dataprogrammeringstjenester (4 799).