Kort fortalt
Tannlegetjenester har næringskode 86.230 i Enhetsregisteret, og i Arendal står 59 enheter oppført på den. Det er 1 % av de 5 978 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,7 % av alt næringsliv i Arendal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 31 av 393.
27 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 121,5 mill. kr. Størst er Munnhulen Tannklinikk AS med 21,8 mill. kr, foran Alvdent AS med 14,3 mill. kr. De ti største står for 71,2 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 30 av enhetene (50,8 %). 7 har meldt inn ansatte, til sammen 45.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 59 | 1 % | av 5 978 i næringen |
| Med ansatte | 7 | 11,9 % | av 59 enheter |
| Ansatte til sammen | 45 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 27 | 45,8 % | av 59 enheter |
| Med omsetning i kroner | 27 | 45,8 % | av 59 enheter |
| Omsetning i alt | 121,5 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 3,1 mill. kr | - | blant 27 med tall |
| Største omsetning | 21,8 mill. kr | - | Munnhulen Tannklinikk AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2022 | - | av 30 med stiftelsesdato |
De 9 største i Arendal
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Munnhulen Tannklinikk AS | 936 298 613 | Arendal | 21,8 mill. kr | 10 |
| 2 | Alvdent AS | 998 557 658 | Arendal | 14,3 mill. kr | - |
| 3 | Kjeveortoped Bergman AS | 920 227 643 | Arendal | 11,9 mill. kr | - |
| 4 | Langbryggen Tannklinikk AS | 992 272 406 | Arendal | 6 mill. kr | 5 |
| 5 | TANNLEGE JON EGIL T. FIANE AS | 813 086 352 | Arendal | 6 mill. kr | - |
| 6 | Tannlegespesialistene Bergman AS | 813 221 802 | Arendal | 5,9 mill. kr | 8 |
| 7 | KJEVEORTOPED ANNE BLIX WERNER AS | 928 784 088 | Arendal | 5,8 mill. kr | - |
| 8 | Smedplassen Holding AS | 929 490 800 | Arendal | 5,3 mill. kr | - |
| 9 | Stølsvigen Dental AS | 929 493 443 | Arendal | 4,8 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 86.230
- Kommune
- 4203 Arendal
- Enheter
- 59
- Andel av næringen
- 1 %
- Andel av kommunen
- 0,7 %
- Aksjeselskap
- 30
- Med ansatte
- 7
- Ansatte til sammen
- 45
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Arendal
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,4 mill. kr og 5,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 317,4k kr mot 21,8 mill. kr. Den største omsetter 7 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av tannlegetjenester i Arendal.
32 av de 59 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 54,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 27 enheter har levert årsregnskap, 45,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 139, Lindesnes med 19, Grimstad med 16, Farsund med 14, Risør med 11, Lillesand med 11. Størst i landet er Oslo med 1 255 enheter, mot 59 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 894 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 574 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 398 enheter, allmennlegetjenester med 192 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2022: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1988, den ferskeste i 2025. 2 av dem er fra før år 2000, 6,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.
17 enheter er stiftet de siste fem årene, 56,7 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 29 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange tannlegetjenester finnes det i Arendal?
59 enheter står oppført med næringskode 86.230, tannlegetjenester, i Arendal i Enhetsregisteret. Det er 1 % av de 5 978 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av tannlegetjenester i Arendal?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Munnhulen Tannklinikk AS med 21,8 mill. kr, 2. Alvdent AS med 14,3 mill. kr, 3. Kjeveortoped Bergman AS med 11,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 27 enhetene med tall er 3,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,4 mill. kr og 5,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 7 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Arendal er aksjeselskap, med 30 av 59 enheter. 7 enheter, 11,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 45 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes tannlegetjenester?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 139. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 5 978 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Arendal?
Median stiftelsesår er 2022, og 17 av enhetene er stiftet de siste fem årene (56,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1988.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 86.230 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 59 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 32 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (894), Utleie av egen eller leid fast eiendom (574), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (398), Allmennlegetjenester (192), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (183), Oppføring av bygninger (182).