Kort fortalt
Forebyggende helsearbeid har næringskode 86.992 i Enhetsregisteret, og i Trondheim står 125 enheter oppført på den. Det er 4,3 % av de 2 883 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,3 % av alt næringsliv i Trondheim. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 61 av 514.
23 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 76,4 mill. kr. Størst er MDCO MIDT-NORGE AS med 35,2 mill. kr, foran DIN BEDRIFTSHELSETJENESTE AS med 15,3 mill. kr. De ti største står for 98,4 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 90 av enhetene (72 %). 6 har meldt inn ansatte, til sammen 5 224.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 125 | 4,3 % | av 2 883 i næringen |
| Med ansatte | 6 | 4,8 % | av 125 enheter |
| Ansatte til sammen | 5 224 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 23 | 18,4 % | av 125 enheter |
| Med omsetning i kroner | 23 | 18,4 % | av 125 enheter |
| Omsetning i alt | 76,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,2 mill. kr | - | blant 23 med tall |
| Største omsetning | 35,2 mill. kr | - | MDCO MIDT-NORGE AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2017 | - | av 35 med stiftelsesdato |
De 9 største i Trondheim
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MDCO MIDT-NORGE AS | 930 180 432 | Trondheim | 35,2 mill. kr | 42 |
| 2 | DIN BEDRIFTSHELSETJENESTE AS | 983 641 512 | Trondheim | 15,3 mill. kr | 16 |
| 3 | Bedico HMS AS | 995 989 565 | Trondheim | 10,2 mill. kr | 11 |
| 4 | Friskgården Nidaros AS | 992 640 898 | Trondheim | 7 mill. kr | 10 |
| 5 | Bulbitech AS | 988 539 678 | Trondheim | 4,2 mill. kr | 14 |
| 6 | BERIT NORDSTRAND AS | 996 696 693 | Trondheim | 2,7 mill. kr | - |
| 7 | Inbalance Livsstil AS | 929 378 792 | Trondheim | 2,3 mill. kr | - |
| 8 | Gutwise AS | 927 516 098 | Trondheim | 1,3 mill. kr | - |
| 9 | Risk-Assessment AS | 925 499 803 | Trondheim | 1,2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 86.992
- Kommune
- 5001 Trondheim
- Enheter
- 125
- Andel av næringen
- 4,3 %
- Andel av kommunen
- 0,3 %
- Enkeltpersonforetak
- 90
- Med ansatte
- 6
- Ansatte til sammen
- 5 224
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Trondheim
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 122,3k kr og 2,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 19k kr mot 35,2 mill. kr. Den største omsetter 29 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av forebyggende helsearbeid i Trondheim.
102 av de 125 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 81,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 6 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 23 enheter har levert årsregnskap, 18,4 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Steinkjer med 12, Stjørdal med 10, Levanger med 9, Verdal med 6, Namsos med 5, Melhus med 5. Størst i landet er Oslo med 476 enheter, mot 125 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 2 892 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 2 886 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 2 803 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 1 592 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1911, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 8,6 % av dem vi har stiftelsesdato for.
14 enheter er stiftet de siste fem årene, 40 % av bestanden. 5 av dem kom til det siste året. 90 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «forebyggend»
Selskaper i næringsgruppe 86.9 med annen næringskode som oppgir «forebyggend» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Trondheim Hørsel Klinikk AS | 920 450 059 | 86.993 | Trondheim | 1,9 mill. kr | - |
| 2 | REFYS AS | 918 304 827 | 86.950 | Trondheim | 1,6 mill. kr | - |
| 3 | Audioplus Trondheim AS | 921 130 392 | 86.993 | Trondheim | 0 kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange forebyggende helsearbeid finnes det i Trondheim?
125 enheter står oppført med næringskode 86.992, forebyggende helsearbeid, i Trondheim i Enhetsregisteret. Det er 4,3 % av de 2 883 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av forebyggende helsearbeid i Trondheim?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. MDCO MIDT-NORGE AS med 35,2 mill. kr, 2. DIN BEDRIFTSHELSETJENESTE AS med 15,3 mill. kr, 3. Bedico HMS AS med 10,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 23 enhetene med tall er 1,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 122,3k kr og 2,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 29 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Trondheim er enkeltpersonforetak, med 90 av 125 enheter. 6 enheter, 4,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 5 224 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes forebyggende helsearbeid?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Steinkjer med 12. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 2 883 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Trondheim?
Median stiftelsesår er 2017, og 14 av enhetene er stiftet de siste fem årene (40 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1911.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 86.992 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 125 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 86.9 står 9 selskaper som SELV skriver «forebyggend» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 102 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (86.9) som skriver ordet «forebyggend» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (2 892), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (2 886), Utleie av egen eller leid fast eiendom (2 803), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (1 592), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 168), Dataprogrammeringstjenester (945).