Kort fortalt
Andre helsetjenester ellers har næringskode 86.993 i Enhetsregisteret, og i Sandefjord står 107 enheter oppført på den. Det er 1,3 % av de 8 170 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,8 % av alt næringsliv i Sandefjord. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 26 av 425.
21 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 45 mill. kr. Størst er Hvalen Tannklinikk AS med 12,1 mill. kr, foran E2 HELSE AS med 11,6 mill. kr. De ti største står for 95,1 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 81 av enhetene (75,7 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 14.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 107 | 1,3 % | av 8 170 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 1,9 % | av 107 enheter |
| Ansatte til sammen | 14 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 21 | 19,6 % | av 107 enheter |
| Med omsetning i kroner | 21 | 19,6 % | av 107 enheter |
| Omsetning i alt | 45 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,2 mill. kr | - | blant 21 med tall |
| Største omsetning | 12,1 mill. kr | - | Hvalen Tannklinikk AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2019 | - | av 26 med stiftelsesdato |
De 9 største i Sandefjord
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hvalen Tannklinikk AS | 936 335 128 | Sandefjord | 12,1 mill. kr | 8 |
| 2 | E2 HELSE AS | 991 442 847 | Sandefjord | 11,6 mill. kr | 6 |
| 3 | Sandefjord MHP AS | 995 584 514 | Sandefjord | 5,1 mill. kr | - |
| 4 | Ergonomikonsulentene AS | 987 177 683 | Sandefjord | 4,9 mill. kr | - |
| 5 | Eurodoc AS | 996 313 581 | Sandefjord | 2,7 mill. kr | - |
| 6 | Evidencebased Treningsklinikk Sandefjord AS | 920 760 791 | Sandefjord | 1,8 mill. kr | - |
| 7 | Cypress AS | 933 007 766 | Sandefjord | 1,2 mill. kr | - |
| 8 | Wågnes AS | 971 117 826 | Sandefjord | 1,2 mill. kr | - |
| 9 | LOGOPED HANNA LYSAKER MNLL AS | 933 537 765 | Sandefjord | 1,2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 86.993
- Kommune
- 3907 Sandefjord
- Enheter
- 107
- Andel av næringen
- 1,3 %
- Andel av kommunen
- 0,8 %
- Enkeltpersonforetak
- 81
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 14
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Sandefjord
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 379,2k kr og 2,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 10,2k kr mot 12,1 mill. kr. Den største omsetter 10 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av andre helsetjenester ellers i Sandefjord.
86 av de 107 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 80,4 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 4 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 21 enheter har levert årsregnskap, 19,6 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 5 andre kommuner: Tønsberg med 134, Larvik med 83, Færder med 56, Horten med 53, Holmestrand med 31. Størst i landet er Oslo med 1 617 enheter, mot 107 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 969 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 800 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 729 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 378 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2019: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1994, den ferskeste i 2025. 1 av dem er fra før år 2000, 3,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.
9 enheter er stiftet de siste fem årene, 34,6 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 81 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange andre helsetjenester ellers finnes det i Sandefjord?
107 enheter står oppført med næringskode 86.993, andre helsetjenester ellers, i Sandefjord i Enhetsregisteret. Det er 1,3 % av de 8 170 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av andre helsetjenester ellers i Sandefjord?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Hvalen Tannklinikk AS med 12,1 mill. kr, 2. E2 HELSE AS med 11,6 mill. kr, 3. Sandefjord MHP AS med 5,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 21 enhetene med tall er 1,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 379,2k kr og 2,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 10 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Sandefjord er enkeltpersonforetak, med 81 av 107 enheter. 2 enheter, 1,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 14 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes andre helsetjenester ellers?
I samme fylke har 5 andre kommuner enheter i næringen, flest i Tønsberg med 134. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 8 170 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Sandefjord?
Median stiftelsesår er 2019, og 9 av enhetene er stiftet de siste fem årene (34,6 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1994.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 86.993 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 107 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 86 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (969), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (800), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (729), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (378), Oppføring av bygninger (366), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (245).