Skapende kunstnerisk virksomhet innenfor visuell kunst i Trondheim

Næringskode 90.120 kommune 5001 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 10 709Kommunen i alt: 39 855
Enheter468av 10 709 i næringen
Av bransjen4,4 %av 10 709 i hele landet
Av kommunen1,2 %av 39 855 enheter i Trondheim
Nest størst: Oslo3 089mot 468 her
Rangering i Trondheim18av 514 næringer i kommunen

Kort fortalt

Skapende kunstnerisk virksomhet innenfor visuell kunst har næringskode 90.120 i Enhetsregisteret, og i Trondheim står 468 enheter oppført på den. Det er 4,4 % av de 10 709 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,2 % av alt næringsliv i Trondheim. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 18 av 514.

15 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 12,3 mill. kr. Størst er Kodama Binderi AS med 5,8 mill. kr, foran Holmen/Hjertaas AS med 2,2 mill. kr. De ti største står for 99,2 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 440 av enhetene (94 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 15.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter4684,4 %
Med ansatte20,4 %
Ansatte til sammen15-
Har levert regnskap153,2 %
Med omsetning i kroner153,2 %
Omsetning i alt12,3 mill. kr-
Median omsetning227,6k kr-
Største omsetning5,8 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2020-

De 9 største i Trondheim

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Kodama Binderi AS5,8 mill. kr
2Holmen/Hjertaas AS2,2 mill. kr
3KRISTOFFER LO AS2 mill. kr
4Blekkunst AS784,1k kr
5JOBBEN MIN AS512,2k kr
6VIGDIS HELMERSEN ARKITEKTUR OG KUNST AS270,3k kr
7Torvikdesign AS227,6k kr
8THEA MEINERT KUNST AS193,9k kr
9Nygård Billedkunst AS101k kr

Nøkkeltall

Næringskode
90.120
Kommune
5001 Trondheim
Enheter
468
Andel av næringen
4,4 %
Andel av kommunen
1,2 %
Enkeltpersonforetak
440
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
15

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 227,6k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 86,2k kr og 784,1k kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 11,4k kr mot 5,8 mill. kr. Den største omsetter 26 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av skapende kunstnerisk virksomhet innenfor visuell kunst i Trondheim.

453 av de 468 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 96,8 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 15 enheter har levert årsregnskap, 3,2 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Stjørdal med 27, Levanger med 22, Steinkjer med 21, Malvik med 20, Melhus med 16, Inderøy med 15. Størst i landet er Oslo med 3 089 enheter, mot 468 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 2 892 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 2 886 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 2 803 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 1 592 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1858, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 10,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.

12 enheter er stiftet de siste fem årene, 42,9 % av bestanden. 5 av dem kom til det siste året. 440 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange skapende kunstnerisk virksomhet innenfor visuell kunst finnes det i Trondheim?

468 enheter står oppført med næringskode 90.120, skapende kunstnerisk virksomhet innenfor visuell kunst, i Trondheim i Enhetsregisteret. Det er 4,4 % av de 10 709 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av skapende kunstnerisk virksomhet innenfor visuell kunst i Trondheim?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Kodama Binderi AS med 5,8 mill. kr, 2. Holmen/Hjertaas AS med 2,2 mill. kr, 3. KRISTOFFER LO AS med 2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 15 enhetene med tall er 227,6k kr. Midtre halvpart ligger mellom 86,2k kr og 784,1k kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 26 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Trondheim er enkeltpersonforetak, med 440 av 468 enheter. 2 enheter, 0,4 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 15 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes skapende kunstnerisk virksomhet innenfor visuell kunst?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stjørdal med 27. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 10 709 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Trondheim?

Median stiftelsesår er 2020, og 12 av enhetene er stiftet de siste fem årene (42,9 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1858.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 90.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 468 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 453 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (2 892), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (2 886), Utleie av egen eller leid fast eiendom (2 803), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (1 592), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 168), Dataprogrammeringstjenester (945).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562