Kort fortalt
Andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet har næringskode 90.390 i Enhetsregisteret, og i Oslo står 2 203 enheter oppført på den. Det er 27,5 % av de 8 003 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,1 % av alt næringsliv i Oslo. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 23 av 635.
341 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,4 mrd. kr. Størst er Creative Technology Norway AS med 317,4 mill. kr, foran TONS OF ROCK FESTIVAL AS med 315,8 mill. kr. De ti største står for 55,1 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 1 644 av enhetene (74,6 %). 51 har meldt inn ansatte, til sammen 1 536.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 2 203 | 27,5 % | av 8 003 i næringen |
| Med ansatte | 51 | 2,3 % | av 2 203 enheter |
| Ansatte til sammen | 1 536 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 341 | 15,5 % | av 2 203 enheter |
| Med omsetning i kroner | 341 | 15,5 % | av 2 203 enheter |
| Omsetning i alt | 2,4 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,2 mill. kr | - | blant 341 med tall |
| Største omsetning | 317,4 mill. kr | - | Creative Technology Norway AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2018 | - | av 545 med stiftelsesdato |
De 9 største i Oslo
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Creative Technology Norway AS | 979 144 695 | Oslo | 317,4 mill. kr | 127 |
| 2 | TONS OF ROCK FESTIVAL AS | 912 672 581 | Oslo | 315,8 mill. kr | 15 |
| 3 | Konsertsystemer LLB AS | 912 871 622 | Oslo | 147,3 mill. kr | 52 |
| 4 | TALENT NORGE AS | 914 931 231 | Oslo | 132,4 mill. kr | 15 |
| 5 | Øyafestivalen AS | 893 035 052 | Oslo | 121,6 mill. kr | 19 |
| 6 | Kulturrom | 993 426 008 | Oslo | 90,7 mill. kr | 10 |
| 7 | IYUNO A/S NUF | 974 801 728 | Oslo | 62,3 mill. kr | 38 |
| 8 | Holmenkollen Skifestival AS | 914 490 561 | Oslo | 57,7 mill. kr | - |
| 9 | Stageline AS | 934 510 895 | Oslo | 52 mill. kr | 9 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 90.390
- Kommune
- 0301 Oslo
- Enheter
- 2 203
- Andel av næringen
- 27,5 %
- Andel av kommunen
- 1,1 %
- Enkeltpersonforetak
- 1 644
- Med ansatte
- 51
- Ansatte til sammen
- 1 536
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Oslo
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 254,8k kr og 4,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 693 kr mot 317,4 mill. kr. Den største omsetter 265 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet i Oslo.
1 854 av de 2 203 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 84,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 42 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 341 enheter har levert årsregnskap, 15,5 % av utsnittet.
Geografi
Ingen annen kommune i samme fylke har enheter i denne næringen. Nest størst i landet er Bergen med 485 enheter, mot 2 203 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 12 325 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 9 274 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 8 763 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 8 729 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1885, den ferskeste i 2026. 36 av dem er fra før år 2000, 6,6 % av dem vi har stiftelsesdato for.
180 enheter er stiftet de siste fem årene, 33 % av bestanden. 32 av dem kom til det siste året. 1 658 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet finnes det i Oslo?
2 203 enheter står oppført med næringskode 90.390, andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet, i Oslo i Enhetsregisteret. Det er 27,5 % av de 8 003 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet i Oslo?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Creative Technology Norway AS med 317,4 mill. kr, 2. TONS OF ROCK FESTIVAL AS med 315,8 mill. kr, 3. Konsertsystemer LLB AS med 147,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 341 enhetene med tall er 1,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 254,8k kr og 4,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 265 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Oslo er enkeltpersonforetak, med 1 644 av 2 203 enheter. 51 enheter, 2,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 1 536 ansatte meldt inn.
Er dette en ny eller en etablert næring i Oslo?
Median stiftelsesår er 2018, og 180 av enhetene er stiftet de siste fem årene (33 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1885.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 90.390 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 2 203 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 13.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 854 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (12 325), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (9 274), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (8 763), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (8 729), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (7 333), Dataprogrammeringstjenester (4 799).