Kort fortalt
Drift av idrettsanlegg har næringskode 93.110 i Enhetsregisteret, og i Bærum står 25 enheter oppført på den. Det er 2,3 % av de 1 106 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Bærum. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 136 av 493.
15 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 135,4 mill. kr. Størst er Øvrevoll Galopp AS med 47,6 mill. kr, foran GNEIS LILLEAKER AS med 22,4 mill. kr. De ti største står for 94 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 20 av enhetene (80 %). 7 har meldt inn ansatte, til sammen 213.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 25 | 2,3 % | av 1 106 i næringen |
| Med ansatte | 7 | 28 % | av 25 enheter |
| Ansatte til sammen | 213 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 15 | 60 % | av 25 enheter |
| Med omsetning i kroner | 15 | 60 % | av 25 enheter |
| Omsetning i alt | 135,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 6,2 mill. kr | - | blant 15 med tall |
| Største omsetning | 47,6 mill. kr | - | Øvrevoll Galopp AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2010 | - | av 24 med stiftelsesdato |
De 9 største i Bærum
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Øvrevoll Galopp AS | 961 866 499 | Bærum | 47,6 mill. kr | 120 |
| 2 | GNEIS LILLEAKER AS | 930 316 113 | Bærum | 22,4 mill. kr | 40 |
| 3 | JAR ISFORUM AS | 992 827 025 | Bærum | 11,4 mill. kr | 8 |
| 4 | LOMMEDALEN GOLF AS | 984 095 074 | Bærum | 8,5 mill. kr | - |
| 5 | BÆRUM PADEL AS | 925 818 119 | Bærum | 8,1 mill. kr | - |
| 6 | Bassengdrift AS | 993 189 863 | Bærum | 6,6 mill. kr | - |
| 7 | Kolsås Skisenter AS | 993 332 712 | Bærum | 6,2 mill. kr | 7 |
| 8 | PADEL CO AS | 926 717 170 | Bærum | 6,1 mill. kr | - |
| 9 | NSF Løvenskioldbanen AS | 927 826 550 | Bærum | 5,7 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 93.110
- Kommune
- 3201 Bærum
- Enheter
- 25
- Andel av næringen
- 2,3 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Aksjeselskap
- 20
- Med ansatte
- 7
- Ansatte til sammen
- 213
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Bærum
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 4,7 mill. kr og 8,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 355k kr mot 47,6 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av idrettsanlegg i Bærum.
10 av de 25 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 40 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 15 enheter har levert årsregnskap, 60 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Asker med 16, Lillestrøm med 11, Nes med 7, Nittedal med 7, Nordre Follo med 6, Ås med 5. Størst i landet er Oslo med 96 enheter, mot 25 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 942 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 652 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 223 enheter, andre egeninvesteringsselskaper med 854 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2010: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1934, den ferskeste i 2026. 7 av dem er fra før år 2000, 29,2 % av dem vi har stiftelsesdato for.
6 enheter er stiftet de siste fem årene, 25 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 1 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange drift av idrettsanlegg finnes det i Bærum?
25 enheter står oppført med næringskode 93.110, drift av idrettsanlegg, i Bærum i Enhetsregisteret. Det er 2,3 % av de 1 106 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av drift av idrettsanlegg i Bærum?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Øvrevoll Galopp AS med 47,6 mill. kr, 2. GNEIS LILLEAKER AS med 22,4 mill. kr, 3. JAR ISFORUM AS med 11,4 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 15 enhetene med tall er 6,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 4,7 mill. kr og 8,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Bærum er aksjeselskap, med 20 av 25 enheter. 7 enheter, 28 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 213 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes drift av idrettsanlegg?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Asker med 16. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 1 106 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Bærum?
Median stiftelsesår er 2010, og 6 av enhetene er stiftet de siste fem årene (25 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1934.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 93.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 25 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 10 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 942), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 652), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 223), Andre egeninvesteringsselskaper (854), Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (801), Dataprogrammeringstjenester (676).