Aktiviteter i borettslag og boligsameier i Bærum

Næringskode 97.001 kommune 3201 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 47 088Kommunen i alt: 29 064
Enheter662av 47 088 i næringen
Av bransjen1,4 %av 47 088 i hele landet
Av kommunen2,3 %av 29 064 enheter i Bærum
Nest størst: Oslo9 274mot 662 her
Rangering i Bærum7av 493 næringer i kommunen

Kort fortalt

Aktiviteter i borettslag og boligsameier har næringskode 97.001 i Enhetsregisteret, og i Bærum står 662 enheter oppført på den. Det er 1,4 % av de 47 088 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 2,3 % av alt næringsliv i Bærum. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 7 av 493.

313 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,2 mrd. kr. Størst er Nansenløkka Kvartal 1 Borettslag med 48,8 mill. kr, foran Eplerosen Borettslag med 45,7 mill. kr. De ti største står for 23,5 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er eierseksjonssameie, med 499 av enhetene (75,4 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter6621,4 %
Med ansatte00 %
Ansatte til sammen--
Har levert regnskap31347,3 %
Med omsetning i kroner31347,3 %
Omsetning i alt1,2 mrd. kr-
Median omsetning2,2 mill. kr-
Største omsetning48,8 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår1997-

De 9 største i Bærum

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Nansenløkka Kvartal 1 Borettslag48,8 mill. kr
2Eplerosen Borettslag45,7 mill. kr
3Nansenløkka Kvartal 2 Borettslag39,9 mill. kr
4Markjordbæret Borettslag35,4 mill. kr
5A/L BRYN BORETTSLAG I21,9 mill. kr
6Lysaker Brygge Sameiet 120,7 mill. kr
7Helset Boligsameie19,1 mill. kr
8Borettslaget 4 Blocks18,5 mill. kr
9SAMEIET HAMANG GÅRD14,8 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
97.001
Kommune
3201 Bærum
Enheter
662
Andel av næringen
1,4 %
Andel av kommunen
2,3 %
Eierseksjonssameie
499
Med ansatte
-
Ansatte til sammen
-

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,2 mill. kr og 4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 5k kr mot 48,8 mill. kr. Den største omsetter 22 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av aktiviteter i borettslag og boligsameier i Bærum.

349 av de 662 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 52,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 5 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 313 enheter har levert årsregnskap, 47,3 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Lillestrøm med 975, Nordre Follo med 480, Asker med 307, Ullensaker med 145, Eidsvoll med 129, Nittedal med 106. Størst i landet er Oslo med 9 274 enheter, mot 662 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 942 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 651 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 224 enheter, andre egeninvesteringsselskaper med 855 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 1997: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1916, den ferskeste i 2026. 341 av dem er fra før år 2000, 51,5 % av dem vi har stiftelsesdato for.

90 enheter er stiftet de siste fem årene, 13,6 % av bestanden. 23 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «aktiviteter»

Selskaper i næringsgruppe 97.0 med annen næringskode som oppgir «aktiviteter» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange aktiviteter i borettslag og boligsameier finnes det i Bærum?

662 enheter står oppført med næringskode 97.001, aktiviteter i borettslag og boligsameier, i Bærum i Enhetsregisteret. Det er 1,4 % av de 47 088 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av aktiviteter i borettslag og boligsameier i Bærum?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Nansenløkka Kvartal 1 Borettslag med 48,8 mill. kr, 2. Eplerosen Borettslag med 45,7 mill. kr, 3. Nansenløkka Kvartal 2 Borettslag med 39,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 313 enhetene med tall er 2,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,2 mill. kr og 4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 22 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Bærum er eierseksjonssameie, med 499 av 662 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.

Hvor ellers i nærheten finnes aktiviteter i borettslag og boligsameier?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Lillestrøm med 975. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 47 088 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Bærum?

Median stiftelsesår er 1997, og 90 av enhetene er stiftet de siste fem årene (13,6 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1916.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 97.001 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 662 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 97.0 utenfor denne koden skriver «aktiviteter» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 349 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (97.0) som skriver ordet «aktiviteter» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 942), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 651), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 224), Andre egeninvesteringsselskaper (855), Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (800), Dataprogrammeringstjenester (673).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562