Kort fortalt
Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål har næringskode 94.991 i Enhetsregisteret, og i Trondheim står 132 enheter oppført på den. Det er 4,1 % av de 3 248 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,3 % av alt næringsliv i Trondheim. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 58 av 514.
85 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 326,9 mill. kr. Størst er Nordenfjelske Bykreditts Stiftelse med 96,3 mill. kr, foran Stiftelsen Sparebank 1 SMN Utvikling med 37,1 mill. kr. De ti største står for 79,5 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er stiftelse, med 130 av enhetene (98,5 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 83.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 132 | 4,1 % | av 3 248 i næringen |
| Med ansatte | 5 | 3,8 % | av 132 enheter |
| Ansatte til sammen | 83 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 85 | 64,4 % | av 132 enheter |
| Med omsetning i kroner | 85 | 64,4 % | av 132 enheter |
| Omsetning i alt | 326,9 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,5 mill. kr | - | blant 85 med tall |
| Største omsetning | 96,3 mill. kr | - | Nordenfjelske Bykreditts Stiftelse |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 1991 | - | av 130 med stiftelsesdato |
De 9 største i Trondheim
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nordenfjelske Bykreditts Stiftelse | 983 139 884 | Trondheim | 96,3 mill. kr | - |
| 2 | Stiftelsen Sparebank 1 SMN Utvikling | 990 565 643 | Trondheim | 37,1 mill. kr | - |
| 3 | STIFTELSEN KAREN OG ADOLF ØIENS ALDERSHJEM | 969 599 090 | Trondheim | 26,6 mill. kr | - |
| 4 | ADOLF ØIENS FOND FOR NÆRINGSUTVIKLING STI | 983 540 961 | Trondheim | 20,7 mill. kr | - |
| 5 | STIFTELSEN SÅKORN 1 MIDT | 931 619 063 | Trondheim | 20,3 mill. kr | - |
| 6 | Stiftelsen Brannbamsen Bjørnis | 926 722 905 | Trondheim | 18,6 mill. kr | 15 |
| 7 | NIDAROSFONDET TIL FREMME AV ALLMENNMEDISINEN I TRØNDELAG STI | 976 714 660 | Trondheim | 16,3 mill. kr | - |
| 8 | BENGT BENBERGS LEGAT FOR HØYERE UTDANNING STI | 934 351 401 | Trondheim | 8,3 mill. kr | - |
| 9 | Stiftelsen Fontenehuset Trondheim | 920 289 142 | Trondheim | 8,1 mill. kr | 8 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 94.991
- Kommune
- 5001 Trondheim
- Enheter
- 132
- Andel av næringen
- 4,1 %
- Andel av kommunen
- 0,3 %
- Stiftelse
- 130
- Med ansatte
- 5
- Ansatte til sammen
- 83
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Trondheim
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 155,3k kr og 5,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 132 kr mot 96,3 mill. kr. Den største omsetter 64 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Trondheim.
47 av de 132 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 35,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 34 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 85 enheter har levert årsregnskap, 64,4 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Orkland med 12, Steinkjer med 11, Namsos med 11, Levanger med 10, Snåsa med 7, Indre Fosen med 7. Størst i landet er Oslo med 1 048 enheter, mot 132 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 2 892 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 2 886 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 2 803 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 1 592 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 1991: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1635, den ferskeste i 2026. 79 av dem er fra før år 2000, 60,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.
10 enheter er stiftet de siste fem årene, 7,7 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 2 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «aktiviteter»
Selskaper i næringsgruppe 94.9 med annen næringskode som oppgir «aktiviteter» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BIRDLIFE NORGE | 970 089 748 | 94.992 | Trondheim | 36,3 mill. kr | 20 |
| 2 | Kystad Hageby Velforening | 995 595 311 | 94.992 | Trondheim | 403,2k kr | - |
| 3 | Trondheims Matperler SA | 929 527 593 | 94.992 | Trondheim | 279k kr | - |
| 4 | H.M. Aarhønen Bygningslinjens Forening | 890 497 292 | 94.992 | Trondheim | 274,5k kr | - |
| 5 | RELU NTNU | 932 786 850 | 94.992 | Trondheim | 250k kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål finnes det i Trondheim?
132 enheter står oppført med næringskode 94.991, aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål, i Trondheim i Enhetsregisteret. Det er 4,1 % av de 3 248 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Trondheim?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Nordenfjelske Bykreditts Stiftelse med 96,3 mill. kr, 2. Stiftelsen Sparebank 1 SMN Utvikling med 37,1 mill. kr, 3. STIFTELSEN KAREN OG ADOLF ØIENS ALDERSHJEM med 26,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 85 enhetene med tall er 1,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 155,3k kr og 5,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 64 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Trondheim er stiftelse, med 130 av 132 enheter. 5 enheter, 3,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 83 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Orkland med 12. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 3 248 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Trondheim?
Median stiftelsesår er 1991, og 10 av enhetene er stiftet de siste fem årene (7,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1635.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 94.991 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 132 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 94.9 står 405 selskaper som SELV skriver «aktiviteter» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 47 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (94.9) som skriver ordet «aktiviteter» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (2 892), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (2 886), Utleie av egen eller leid fast eiendom (2 803), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (1 592), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 168), Dataprogrammeringstjenester (945).