Kort fortalt
Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers har næringskode 94.992 i Enhetsregisteret, og i Stavanger står 1 684 enheter oppført på den. Det er 2,3 % av de 74 385 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 6 % av alt næringsliv i Stavanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 3 av 507.
68 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 475,6 mill. kr. Størst er Studentsamskipnaden i Stavanger med 245,3 mill. kr, foran DNT STAVANGER OG OMEGN med 101,8 mill. kr. De ti største står for 90,6 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er forening/lag/innretning, med 1 663 av enhetene (98,8 %). 19 har meldt inn ansatte, til sammen 608.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 1 684 | 2,3 % | av 74 385 i næringen |
| Med ansatte | 19 | 1,1 % | av 1 684 enheter |
| Ansatte til sammen | 608 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 68 | 4 % | av 1 684 enheter |
| Med omsetning i kroner | 68 | 4 % | av 1 684 enheter |
| Omsetning i alt | 475,6 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 410,4k kr | - | blant 68 med tall |
| Største omsetning | 245,3 mill. kr | - | Studentsamskipnaden i Stavanger |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2011 | - | av 1 681 med stiftelsesdato |
De 9 største i Stavanger
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Studentsamskipnaden i Stavanger | 954 676 250 | Stavanger | 245,3 mill. kr | 233 |
| 2 | DNT STAVANGER OG OMEGN | 946 846 856 | Stavanger | 101,8 mill. kr | 197 |
| 3 | Stiftelsen Folken | 970 444 459 | Stavanger | 18,5 mill. kr | 19 |
| 4 | Stavanger Motorbåtforening | 837 748 062 | Stavanger | 15 mill. kr | - |
| 5 | STIFTELSEN KÅKÅ KVERULANTKATEDRALEN | 813 873 052 | Stavanger | 12 mill. kr | 9 |
| 6 | WATOTO NORGE | 994 172 166 | Stavanger | 9,7 mill. kr | - |
| 7 | UNGT ENTREPRENØRSKAP ROGALAND | 989 931 946 | Stavanger | 8,1 mill. kr | 9 |
| 8 | Kunstskolen i Rogaland | 967 840 815 | Stavanger | 7,5 mill. kr | - |
| 9 | Stavanger Kunstforening | 970 447 245 | Stavanger | 6,5 mill. kr | 10 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 94.992
- Kommune
- 1103 Stavanger
- Enheter
- 1 684
- Andel av næringen
- 2,3 %
- Andel av kommunen
- 6 %
- Forening/lag/innretning
- 1 663
- Med ansatte
- 19
- Ansatte til sammen
- 608
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Stavanger
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 410,4k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 196,3k kr og 2,1 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,1k kr mot 245,3 mill. kr. Den største omsetter 598 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers i Stavanger.
1 616 av de 1 684 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 96 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 68 enheter har levert årsregnskap, 4 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sandnes med 849, Karmøy med 525, Haugesund med 443, Sola med 280, Klepp med 209, Time med 199. Størst i landet er Oslo med 8 729 enheter, mot 1 684 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 902 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 827 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 684 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 040 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2011: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1784, den ferskeste i 2026. 472 av dem er fra før år 2000, 28,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.
293 enheter er stiftet de siste fem årene, 17,4 % av bestanden. 57 av dem kom til det siste året. 3 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «aktiviteter»
Selskaper i næringsgruppe 94.9 med annen næringskode som oppgir «aktiviteter» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Stiftelsen Ydalir | 917 404 224 | 94.991 | Stavanger | 18 mill. kr | - |
| 2 | SYKEHUSET I VÅRE HENDER STI | 976 129 032 | 94.991 | Stavanger | 2,1 mill. kr | - |
| 3 | Kirkelig Dialogsenter Stavanger | 998 477 530 | 94.910 | Stavanger | 1,6 mill. kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers finnes det i Stavanger?
1 684 enheter står oppført med næringskode 94.992, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers, i Stavanger i Enhetsregisteret. Det er 2,3 % av de 74 385 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers i Stavanger?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Studentsamskipnaden i Stavanger med 245,3 mill. kr, 2. DNT STAVANGER OG OMEGN med 101,8 mill. kr, 3. Stiftelsen Folken med 18,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 68 enhetene med tall er 410,4k kr. Midtre halvpart ligger mellom 196,3k kr og 2,1 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 598 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Stavanger er forening/lag/innretning, med 1 663 av 1 684 enheter. 19 enheter, 1,1 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 608 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandnes med 849. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 74 385 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Stavanger?
Median stiftelsesår er 2011, og 293 av enhetene er stiftet de siste fem årene (17,4 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1784.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 94.992 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 1 684 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 94.9 står 15 selskaper som SELV skriver «aktiviteter» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 616 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (94.9) som skriver ordet «aktiviteter» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 902), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 827), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 684), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 040), Annen teknisk konsulentvirksomhet (968), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (951).