- Org.nr.
- 991 870 032
- Telefon
- 51 20 20 20
- Adresse
- Jåttåvågveien 7, 4020 Stavanger
HV Capital AS er et aksjeselskap innen andre tjenester tilknyttet finansieringsvirksomhet og kollektive investeringsfond, stiftet 2007.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 991 870 032
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 19.08.2026
- Stiftet
- 18.10.2007
- Registrert
- 27.10.2007
- Adresse
- Jåttåvågveien 7, 4020 Stavanger
- Telefon
- 51 20 20 20
- Postadresse
- Postboks 8120
- Kommune
- Stavanger
- Næring
- 66.190 Andre tjenester tilknyttet finansieringsvirksomhet og kollektive investeringsfondAndre tjenester tilknyttet finansieringsvirksomhet og kollektive investeringsfond i Stavanger (10)
- Aksjekapital
- 1 038 722
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- HV Capital AS991 878 653 · STAVANGER
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Investere i eksisterende og fremtidige fond som etableres av HitecVision AS alene eller sammen med medinvestorer, og/eller HitecVision AS' tilknyttede investerings- og rådgivningsselskaper, yte investeringsrådgivning til slike fond, samt å investere i aksjer, selskapsandeler, utlån og andre typer finansielle instrumenter som til enhver tid finnes hensiktsmessig, herunder aksjer i HitecVision AS.
Tidligere navn
- HVPE CAPITAL V AS27.10.2007 til 20.05.2009
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 0 | 0 | 80 013 037 | 89 849 656 | 80 280 740 |
| Annen driftsinntekt | 49 856 120 | 92 068 642 | 511 078 539 | 491 383 463 | 99 492 303 |
| Sum driftsinntekter | 49 856 120 | 92 068 642 | 591 091 576 | 581 233 119 | 179 773 043 |
| Kjøp av tjenester med mer | 13 688 035 | - | 50 002 241 | 54 595 344 | 51 421 843 |
| Nedskrivning av varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | 2 474 118 | 22 154 579 | - |
| Annen driftskostnad | 807 605 | 269 481 | 339 375 | 230 228 | 200 836 |
| Sum driftskostnader | 14 495 640 | 26 515 648 | 52 815 734 | 76 980 151 | 51 622 679 |
| Driftsresultat | 35 360 480 | 65 552 994 | 538 275 842 | 504 252 968 | 128 150 364 |
| Annen renteinntekt | 923 050 | 1 736 508 | 1 885 990 | 853 622 | 776 |
| Annen finansinntekt | - | - | 776 346 | 742 559 | 227 312 |
| Annen finansinntekt (0) | - | 85 886 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 923 050 | 1 822 394 | 2 662 336 | 1 596 181 | 228 088 |
| Annen rentekostnad | 63 290 | 56 553 | 29 839 | 389 403 | 327 725 |
| Annen finanskostnad | - | - | 663 044 | 1 302 573 | 744 207 |
| Annen finanskostnad (0) | - | 8 889 | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 63 290 | 65 442 | 692 883 | 1 691 976 | 1 071 932 |
| Netto finans | 859 760 | 1 756 952 | 1 969 453 | −95 795 | −843 844 |
| Resultat før skatt | - | - | 540 245 295 | 504 157 173 | 127 306 520 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | 8 404 324 | 5 808 619 | 6 188 377 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 531 840 971 | 498 348 554 | 121 118 143 |
| Resultat før skattekostnad | 36 220 240 | 67 309 946 | - | - | - |
| Skattekostnad | 0 | −182 797 | - | - | - |
| Årsresultat | 36 220 240 | 67 492 743 | 531 840 971 | 498 348 554 | 121 118 143 |
| Ordinært utbytte | - | - | - | - | 89 006 435 |
| Tilleggsutbytte | 87 989 219 | 115 454 061 | - | - | 0 |
| Overføringer til/fra annen egenkapital | −51 768 979 | −47 961 318 | - | - | 32 111 708 |
| Sum overføringer og disponeringer | 36 220 240 | 67 492 743 | - | - | 121 118 143 |
| Investering i datterselskap | 0 | 1 082 482 | 17 217 371 | 37 189 921 | 71 956 547 |
| Investeringer i tilknyttet selskap | 55 673 317 | 60 428 324 | 69 154 310 | 95 768 919 | 115 924 749 |
| Investeringer i aksjer og andeler | 93 445 165 | 108 604 168 | 370 870 137 | 143 454 192 | 147 247 026 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 149 118 482 | 170 114 974 | 457 241 818 | 276 413 032 | 335 128 322 |
| Sum anleggsmidler | 149 118 482 | 170 114 974 | 457 241 818 | 276 413 032 | 335 128 322 |
| Andre fordringer | 1 040 359 | 16 815 244 | 31 461 944 | 76 286 757 | 89 753 789 |
| Sum fordringer | 1 040 359 | 16 815 244 | 31 461 944 | 76 286 757 | 89 753 789 |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 10 105 996 | 27 183 031 | 39 145 380 | 5 231 678 | 43 567 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 10 105 996 | 27 183 031 | 39 145 380 | 5 231 678 | 43 567 |
| Sum omløpsmidler | 11 146 355 | 43 998 275 | 70 607 324 | 81 518 435 | 89 797 356 |
| Sum eiendeler | 160 264 837 | 214 113 249 | 527 849 142 | 357 931 467 | 424 925 678 |
| Aksjekapital | 1 038 722 | 1 038 722 | - | - | 1 038 722 |
| Beholdning av egne aksjer | −21 506 | −21 506 | −21 506 | −21 506 | −21 506 |
| Overkurs | 9 959 037 | 9 959 037 | 9 959 037 | 9 959 037 | 9 959 037 |
| Annen innskutt egenkapital | 37 115 554 | 37 115 554 | 37 115 554 | 37 115 554 | 37 115 554 |
| Sum innskutt egenkapital | 48 091 807 | 48 091 807 | 48 091 807 | 48 091 807 | 48 091 807 |
| Annen egenkapital | 98 949 216 | 150 718 196 | 198 679 514 | 218 068 110 | 272 678 392 |
| Sum opptjent egenkapital | 98 949 216 | 150 718 196 | 198 679 514 | 218 068 110 | 272 678 392 |
| Sum egenkapital | 147 041 023 | 198 810 003 | 246 771 321 | 266 159 917 | 320 770 199 |
| Utsatt skatt | - | - | 164 000 | 497 910 | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | - | - | 164 000 | 497 910 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 164 000 | - | 0 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | - | - | - | - | 6 604 195 |
| Leverandørgjeld | 0 | 0 | 0 | 1 323 614 | 2 179 041 |
| Betalbar skatt | 0 | - | 8 760 271 | 5 310 709 | 6 188 377 |
| Utbytte | 13 223 813 | 15 258 246 | 272 003 665 | 79 953 209 | 89 006 435 |
| Annen kortsiktig gjeld | 0 | 45 000 | 149 885 | 4 686 108 | 177 429 |
| Sum kortsiktig gjeld | 13 223 813 | - | 280 913 821 | 91 273 640 | 104 155 477 |
| Sum gjeld | 13 223 813 | 15 303 246 | 281 077 821 | 91 771 550 | 104 155 477 |
| Sum egenkapital og gjeld | 160 264 836 | - | 527 849 142 | - | 424 925 676 |
| Selskapskapital | - | - | 1 038 722 | 1 038 722 | - |
| Pantstillelser | - | - | - | - | 28 386 315 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,84▼ | 2,88 | 0,25 | 0,89 | 0,86 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,09▲ | 0,08 | 1,14 | 0,34 | 0,32 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 19,4 %▲ | 18,2 % | 122,1 % | 129,2 % | 30,2 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 70,9 %▼ | 71,2 % | 91,1 % | 86,8 % | 71,3 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 72,6 %▼ | 73,3 % | 90,0 % | 85,7 % | 67,4 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 91,7 %▼ | 92,9 % | 46,8 % | 74,4 % | 75,5 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 66.190.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Nils Petter Ueland | 1978 |
| Styrets leder | Peter Ulrik Hammerich | 1970 |
| Styremedlem | Ole Ertvaag | 1963 |
| Varamedlem | Pål Magnus Reed | 1961 |
| Varamedlem | Knut Olav Rød | 1977 |
| Revisor | DELOITTE AS980 211 282 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Hitecvision AS49,0 %Stavanger · 5 086 082 ordinære aksjer
- EFØY INVESTERING AS9,54 %Stavanger · 990 503 ordinære aksjer
- C 3 Holding Norway AS7,13 %Snarøya · 740 130 ordinære aksjer
- PAMAR AS7,13 %Oslo · 740 130 ordinære aksjer
- Fuglaneset Invest AS4,73 %Stavanger · 491 705 ordinære aksjer
- Maringto AS4,73 %Sandnes · 491 705 ordinære aksjer
- Lomsli AS4,73 %Stavanger · 491 705 ordinære aksjer
- HV Capital AS2,07 %Stavanger · 215 056 ordinære aksjer
- Melite AS1,64 %Hafrsfjord · 170 422 ordinære aksjer
- DEN BLÅ HAVKATT AS1,64 %Stavanger · 170 422 ordinære aksjer
- + 18 andre7,70 %
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- HV CAPITAL HVAS AS100,0 %993 283 509 · 233 910 682 ordinære aksjer
- HV Capital Eiendom AS50,0 %998 098 602 · 500 ordinære aksjer
- Hitecvision AS8,28 %979 598 122 · 1 570 704 ordinære aksjer
- HV Capital AS2,07 %991 870 032 · 215 056 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.