Produksjon av kornvarer

Næringskode 10.610 hele landet oppdatert 09.10.2026

Produksjon av kornvarer (10.610) er 46 enheter i Norge, 39 med regnskap, 5 av dem i Asker. Størst på omsetning er Norgesmøllene AS med 1,2 mrd. kr.

Enheter i næringen465 i Asker, 10,9 % av bransjen
Aksjeselskap3678,3 % av enhetene
Med ansatte24779 ansatte til sammen
Har levert regnskap4087 % av enhetene
MVA-registrert3371,7 % av enhetene

Kort fortalt

Produksjon av kornvarer har næringskode 10.610 i Enhetsregisteret, og i Norge står 46 enheter oppført på den. De er fordelt på 27 kommuner.

32 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 5,7 mrd. kr. Størst er Norgesmøllene AS med 1,2 mrd. kr, foran Lantmannen Cerealia AS med 1,2 mrd. kr. De ti største står for 88,2 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 36 av enhetene (78,3 %). 24 har meldt inn ansatte, til sammen 779. 33 står i Merverdiavgiftsregisteret, 71,7 % av utsnittet.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter46-
Med ansatte2452,2 %
Ansatte til sammen779-
Har levert regnskap4087 %
Med omsetning i kroner3269,6 %
Omsetning i alt5,7 mrd. kr-
Median omsetning49,6 mill. kr-
Største omsetning1,2 mrd. kr-
MVA-registrert3371,7 %
Median stiftelsesår2000-

De 10 største i næringen

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Norgesmøllene AS1,2 mrd. kr
2Lantmannen Cerealia AS1,2 mrd. kr
3IDUN INDUSTRI AS961 mill. kr
4Østfoldkorn SA372,8 mill. kr
5PALS AS327,2 mill. kr
6BAKO AS261,8 mill. kr
7FISKÅ MØLLE SKJELFOSS AS192,1 mill. kr
8MY BAKERY AS175 mill. kr
9Ringerikes Kornsilo SA172,9 mill. kr
10ORKLA FOOD INGREDIENTS AS156,7 mill. kr
Alle 46 selskaperOmsetning og lønnsomhet i næringen

Næringskoden

Kode
10.610
Beskrivelse
Produksjon av kornvarer
Enheter
46
Med ansatte
24
Ansatte til sammen
779
Har levert regnskap
40
MVA-registrert
33
Uten kommune
-

Hvor de holder til

Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.

Asker5
Oslo3
Indre Østfold3
Lillestrøm3
Sandefjord3
Steinkjer3
Gjesdal2
Volda2
Våler2
Nord-fron2

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 49,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 13,6 mill. kr og 174,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 127,1k kr mot 1,2 mrd. kr. Den største omsetter 25 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av kornvarer i Norge.

14 av de 46 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 30,4 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 40 enheter har levert årsregnskap, 87 % av utsnittet.

Geografi

Næringen finnes i 27 av landets kommuner. De tre største, Asker, Oslo, Indre Østfold, har til sammen 11 enheter, 23,9 % av næringen. Deretter følger Lillestrøm med 3, Sandefjord med 3, Steinkjer med 3, Gjesdal med 2.

Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av brød og ferske konditorvarer med 1 901 enheter, frysing og videre bearbeiding av fisk, skalldyr og bløtdyr med 359 enheter, produksjon av næringsmidler ikke nevnt annet sted med 302 enheter, bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt med 284 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2000: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1912, den ferskeste i 2026. 21 av dem er fra før år 2000, 50 % av dem vi har stiftelsesdato for.

3 enheter er stiftet de siste fem årene, 7,1 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 4 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 10.6 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1AM NUTRITION AS223,5 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av kornvarer finnes det i Norge?

46 enheter står oppført med næringskode 10.610, produksjon av kornvarer, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 27 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av kornvarer i Norge?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Norgesmøllene AS med 1,2 mrd. kr, 2. Lantmannen Cerealia AS med 1,2 mrd. kr, 3. IDUN INDUSTRI AS med 961 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 32 enhetene med tall er 49,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 13,6 mill. kr og 174,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 25 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 36 av 46 enheter. 24 enheter, 52,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 779 ansatte meldt inn.

Hvor i landet holder de til?

Flest står i Asker, med 5 enheter, 10,9 % av næringen. Næringen finnes i 27 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?

Median stiftelsesår er 2000, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (7,1 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1912.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 10.610 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 46 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 10.6 står 3 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 14 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (10.6) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Produksjon av brød og ferske konditorvarer (1 901), Frysing og videre bearbeiding av fisk, skalldyr og bløtdyr (359), Produksjon av næringsmidler ikke nevnt annet sted (302), Bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt (284), Produksjon av kjøtt- og fjørfevarer (217), Produksjon av meierivarer (124).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562