Produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre i Lyngdal

Næringskode 16.210 kommune 4225 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 30Kommunen i alt: 2 325
Enheter3av 30 i næringen
Av bransjen10 %av 30 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 2 325 enheter i Lyngdal
Nest størst: Oslo4mot 3 her
Rangering i Lyngdal116av 250 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre har næringskode 16.210 i Enhetsregisteret, og i Lyngdal står 3 enheter oppført på den. Det er 10 % av de 30 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Lyngdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 116 av 250.

3 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,7 mrd. kr. Størst er FIBO AS med 1 mrd. kr, foran ALLOC AS med 640,5 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 3 av enhetene (100 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 267.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter310 %
Med ansatte266,7 %
Ansatte til sammen267-
Har levert regnskap3100 %
Med omsetning i kroner3100 %
Omsetning i alt1,7 mrd. kr-
Median omsetning640,5 mill. kr-
Største omsetning1 mrd. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår1992-

De 3 største i Lyngdal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1FIBO AS1 mrd. kr
2ALLOC AS640,5 mill. kr
3Fiboveien 26 AS15,6 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
16.210
Kommune
4225 Lyngdal
Enheter
3
Andel av næringen
10 %
Andel av kommunen
0,1 %
Aksjeselskap
3
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
267

Samme bransje i nabokommunene

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 640,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 328,1 mill. kr og 831,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 15,6 mill. kr mot 1 mrd. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre i Lyngdal.

Alle de 3 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 3 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 4 andre kommuner: Vennesla med 2, Grimstad med 1, Kristiansand med 1, Tvedestrand med 1. Størst i landet er Oslo med 4 enheter, mot 3 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 161 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 161 enheter, avvirkning med 133 enheter, oppføring av bygninger med 90 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 1992: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1986, den ferskeste i 2000. 2 av dem er fra før år 2000, 66,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 16.2 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1NORDIC DOOR AS415,8 mill. kr
2Konsmo Fabrikker AS272,8 mill. kr
3NAGLESTAD BRUK AS59,5 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre finnes det i Lyngdal?

3 enheter står oppført med næringskode 16.210, produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre, i Lyngdal i Enhetsregisteret. Det er 10 % av de 30 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre i Lyngdal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. FIBO AS med 1 mrd. kr, 2. ALLOC AS med 640,5 mill. kr, 3. Fiboveien 26 AS med 15,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 3 enhetene med tall er 640,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 328,1 mill. kr og 831,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Lyngdal er aksjeselskap, med 3 av 3 enheter. 2 enheter, 66,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 267 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre?

I samme fylke har 4 andre kommuner enheter i næringen, flest i Vennesla med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 30 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Lyngdal?

Median stiftelsesår er 1992, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1986.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 16.210 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 3 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 16.2 står 5 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (16.2) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (161), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (161), Avvirkning (133), Oppføring av bygninger (90), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (85), Sauehold (64).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562