Kort fortalt
Produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr har næringskode 28.120 i Enhetsregisteret, og i Haram står 6 enheter oppført på den. Det er 12 % av de 50 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,4 % av alt næringsliv i Haram. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 45 av 213.
4 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 818,7 mill. kr. Størst er Neuver Maritime AS med 789,9 mill. kr, foran Tenfjord Industrier AS med 26,8 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 6 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 174.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 6 | 12 % | av 50 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 16,7 % | av 6 enheter |
| Ansatte til sammen | 174 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 4 | 66,7 % | av 6 enheter |
| Med omsetning i kroner | 4 | 66,7 % | av 6 enheter |
| Omsetning i alt | 818,7 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 14,2 mill. kr | - | blant 4 med tall |
| Største omsetning | 789,9 mill. kr | - | Neuver Maritime AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2020 | - | av 6 med stiftelsesdato |
De 4 største i Haram
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Neuver Maritime AS | 933 223 612 | Haram | 789,9 mill. kr | 174 |
| 2 | Tenfjord Industrier AS | 916 970 544 | Haram | 26,8 mill. kr | - |
| 3 | NILS PETTER TENFJORD AS | 991 016 007 | Haram | 1,6 mill. kr | - |
| 4 | NIRO AS | 943 799 857 | Haram | 331,5k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 28.120
- Kommune
- 1580 Haram
- Enheter
- 6
- Andel av næringen
- 12 %
- Andel av kommunen
- 0,4 %
- Aksjeselskap
- 6
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 174
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Haram
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 14,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,3 mill. kr og 217,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 331,5k kr mot 789,9 mill. kr. Den største omsetter 56 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr i Haram.
2 av de 6 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 33,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 4 enheter har levert årsregnskap, 66,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 3 andre kommuner: Hustadvika med 2, Ålesund med 1, Hareid med 1. Nest størst i landet er Time med 5 enheter, mot 6 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 180 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 128 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 54 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 35 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1987, den ferskeste i 2024. 1 av dem er fra før år 2000, 16,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.
3 enheter er stiftet de siste fem årene, 50 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 28.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | NOGVA MOTORFABRIKK AS | 921 599 730 | 28.110 | Haram | 541,2 mill. kr | 127 |
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr finnes det i Haram?
6 enheter står oppført med næringskode 28.120, produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr, i Haram i Enhetsregisteret. Det er 12 % av de 50 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr i Haram?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Neuver Maritime AS med 789,9 mill. kr, 2. Tenfjord Industrier AS med 26,8 mill. kr, 3. NILS PETTER TENFJORD AS med 1,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 4 enhetene med tall er 14,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,3 mill. kr og 217,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 56 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Haram er aksjeselskap, med 6 av 6 enheter. 1 enheter, 16,7 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 174 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr?
I samme fylke har 3 andre kommuner enheter i næringen, flest i Hustadvika med 2. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 50 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Haram?
Median stiftelsesår er 2020, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (50 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1987.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 28.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 6 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 28.1 står 1 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 2 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (28.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (180), Utleie av egen eller leid fast eiendom (128), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (54), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (35), Sauehold (34), Grunnarbeid (29).