Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Lindesnes

Næringskode 33.120 kommune 4205 oppdatert 11.10.2026

Bransjen i hele landet: 4 589Kommunen i alt: 5 116
Enheter56av 4 589 i næringen
Av bransjen1,2 %av 4 589 i hele landet
Av kommunen1,1 %av 5 116 enheter i Lindesnes
Nest størst: Bergen129mot 56 her
Rangering i Lindesnes20av 325 næringer i kommunen

Kort fortalt

Reparasjon og vedlikehold av maskiner har næringskode 33.120 i Enhetsregisteret, og i Lindesnes står 56 enheter oppført på den. Det er 1,2 % av de 4 589 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,1 % av alt næringsliv i Lindesnes. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 20 av 325.

15 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 146,3 mill. kr. Størst er Windport Operations AS med 112,1 mill. kr, foran Lindesnes Maskinsenter AS med 18,5 mill. kr. De ti største står for 99,9 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 36 av enhetene (64,3 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 13.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter561,2 %
Med ansatte23,6 %
Ansatte til sammen13-
Har levert regnskap1526,8 %
Med omsetning i kroner1526,8 %
Omsetning i alt146,3 mill. kr-
Median omsetning524,1k kr-
Største omsetning112,1 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2020-

De 9 største i Lindesnes

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Windport Operations AS112,1 mill. kr
2Lindesnes Maskinsenter AS18,5 mill. kr
3GLOBAL OCEAN TECHNOLOGY AS6,3 mill. kr
4Østergaard Elektroservice AS4,6 mill. kr
5AGDER PROSESS AUTOMASJON AS2,7 mill. kr
6Marnar Maskinservice AS604,4k kr
7KVITNES ØEN DA524,1k kr
8SPANGEREID AUTO AS368,9k kr
9HBC AS234,6k kr

Nøkkeltall

Næringskode
33.120
Kommune
4205 Lindesnes
Enheter
56
Andel av næringen
1,2 %
Andel av kommunen
1,1 %
Enkeltpersonforetak
36
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
13

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 524,1k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 219,1k kr og 4,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 17,7k kr mot 112,1 mill. kr. Den største omsetter 214 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av reparasjon og vedlikehold av maskiner i Lindesnes.

41 av de 56 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 73,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 15 enheter har levert årsregnskap, 26,8 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 78, Farsund med 37, Arendal med 24, Lyngdal med 21, Kvinesdal med 21, Vennesla med 20. Størst i landet er Bergen med 129 enheter, mot 56 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 378 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 375 enheter, avvirkning med 322 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 199 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1998, den ferskeste i 2026. 1 av dem er fra før år 2000, 5 % av dem vi har stiftelsesdato for.

6 enheter er stiftet de siste fem årene, 30 % av bestanden. 4 av dem kom til det siste året. 36 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «reparasjon»

Selskaper i næringsgruppe 33.1 med annen næringskode som oppgir «reparasjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1NOR- DAN MARITIME SERVICE AS4,6 mill. kr
2S.Damman Invest AS657,8k kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange reparasjon og vedlikehold av maskiner finnes det i Lindesnes?

56 enheter står oppført med næringskode 33.120, reparasjon og vedlikehold av maskiner, i Lindesnes i Enhetsregisteret. Det er 1,2 % av de 4 589 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av reparasjon og vedlikehold av maskiner i Lindesnes?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Windport Operations AS med 112,1 mill. kr, 2. Lindesnes Maskinsenter AS med 18,5 mill. kr, 3. GLOBAL OCEAN TECHNOLOGY AS med 6,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 15 enhetene med tall er 524,1k kr. Midtre halvpart ligger mellom 219,1k kr og 4,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 214 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Lindesnes er enkeltpersonforetak, med 36 av 56 enheter. 2 enheter, 3,6 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 13 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes reparasjon og vedlikehold av maskiner?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 78. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 4 589 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Lindesnes?

Median stiftelsesår er 2020, og 6 av enhetene er stiftet de siste fem årene (30 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1998.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 33.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 56 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 33.1 står 4 selskaper som SELV skriver «reparasjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 41 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (33.1) som skriver ordet «reparasjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (378), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (375), Avvirkning (322), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (199), Oppføring av bygninger (157), Grunnarbeid (109).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562