Kort fortalt
Reparasjon og vedlikehold av maskiner har næringskode 33.120 i Enhetsregisteret, og i Stavanger står 51 enheter oppført på den. Det er 1,1 % av de 4 589 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Stavanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 87 av 507.
6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 5,9 mill. kr. Størst er Ak-Lifting AS med 2,3 mill. kr, foran SEALA AS med 1,3 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 35 av enhetene (68,6 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 5.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 51 | 1,1 % | av 4 589 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 2 % | av 51 enheter |
| Ansatte til sammen | 5 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 6 | 11,8 % | av 51 enheter |
| Med omsetning i kroner | 6 | 11,8 % | av 51 enheter |
| Omsetning i alt | 5,9 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 974,1k kr | - | blant 6 med tall |
| Største omsetning | 2,3 mill. kr | - | Ak-Lifting AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2021 | - | av 13 med stiftelsesdato |
De 5 største i Stavanger
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ak-Lifting AS | 914 843 944 | Stavanger | 2,3 mill. kr | - |
| 2 | SEALA AS | 920 977 499 | Stavanger | 1,3 mill. kr | 5 |
| 3 | Mæland-Service AS | 828 650 882 | Stavanger | 1,2 mill. kr | - |
| 4 | Well-Tech AS | 926 448 579 | Stavanger | 740,7k kr | - |
| 5 | HAMRE SERVICE AS | 918 421 912 | Stavanger | 148,2k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 33.120
- Kommune
- 1103 Stavanger
- Enheter
- 51
- Andel av næringen
- 1,1 %
- Andel av kommunen
- 0,2 %
- Enkeltpersonforetak
- 35
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 5
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Stavanger
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 974,1k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 359,3k kr og 1,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 148,2k kr mot 2,3 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av reparasjon og vedlikehold av maskiner i Stavanger.
45 av de 51 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 88,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 11,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sandnes med 57, Karmøy med 53, Hå med 46, Klepp med 44, Time med 33, Strand med 24. Størst i landet er Bergen med 129 enheter, mot 51 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 902 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 827 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 684 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 040 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2021: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1997, den ferskeste i 2026. 1 av dem er fra før år 2000, 7,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.
6 enheter er stiftet de siste fem årene, 46,2 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 38 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «reparasjon»
Selskaper i næringsgruppe 33.1 med annen næringskode som oppgir «reparasjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ÅMØY HAVN MARINA AS | 928 026 876 | 33.150 | Stavanger | 25 mill. kr | 11 |
| 2 | WORLD WIDE SHIPSERVICE AS | 918 055 835 | 33.150 | Stavanger | 24,1 mill. kr | 17 |
| 3 | LANNE TRAFO AS | 914 349 974 | 33.140 | Stavanger | 17,9 mill. kr | 5 |
| 4 | WESTCOAST RIG & SAIL AS | 930 000 191 | 33.150 | Stavanger | 2,9 mill. kr | - |
| 5 | AQUA BÅTSERVICE AS | 922 130 981 | 33.150 | Stavanger | 2,6 mill. kr | - |
| 6 | BUØY SLIPP & BÅTBYGGERI AS | 979 114 427 | 33.150 | Stavanger | 2,5 mill. kr | - |
| 7 | HUNDVÅG BÅT OG KAROSSERI AS | 992 841 338 | 33.150 | Stavanger | 1,3 mill. kr | - |
| 8 | STAVANGER PLAST OG LAKK AS | 929 453 816 | 33.150 | Stavanger | 630k kr | - |
| 9 | MADSEN BÅT OG BYGG AS | 928 634 590 | 33.150 | Stavanger | 228,6k kr | - |
| 10 | Landsjø AS | 933 255 646 | 33.150 | Stavanger | 206,6k kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange reparasjon og vedlikehold av maskiner finnes det i Stavanger?
51 enheter står oppført med næringskode 33.120, reparasjon og vedlikehold av maskiner, i Stavanger i Enhetsregisteret. Det er 1,1 % av de 4 589 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av reparasjon og vedlikehold av maskiner i Stavanger?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Ak-Lifting AS med 2,3 mill. kr, 2. SEALA AS med 1,3 mill. kr, 3. Mæland-Service AS med 1,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 6 enhetene med tall er 974,1k kr. Midtre halvpart ligger mellom 359,3k kr og 1,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Stavanger er enkeltpersonforetak, med 35 av 51 enheter. 1 enheter, 2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 5 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes reparasjon og vedlikehold av maskiner?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandnes med 57. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 4 589 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Stavanger?
Median stiftelsesår er 2021, og 6 av enhetene er stiftet de siste fem årene (46,2 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1997.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 33.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 51 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 33.1 står 20 selskaper som SELV skriver «reparasjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 45 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (33.1) som skriver ordet «reparasjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 902), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 827), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 684), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 040), Annen teknisk konsulentvirksomhet (968), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (951).