Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Voss

Næringskode 33.120 kommune 4621 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 4 589Kommunen i alt: 4 165
Enheter37av 4 589 i næringen
Av bransjen0,8 %av 4 589 i hele landet
Av kommunen0,9 %av 4 165 enheter i Voss
Nest størst: Bergen129mot 37 her
Rangering i Voss21av 309 næringer i kommunen

Kort fortalt

Reparasjon og vedlikehold av maskiner har næringskode 33.120 i Enhetsregisteret, og i Voss står 37 enheter oppført på den. Det er 0,8 % av de 4 589 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,9 % av alt næringsliv i Voss. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 21 av 309.

8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 20,6 mill. kr. Størst er Kvitne Maskinservice AS med 5,7 mill. kr, foran DRAUGSVOLL MEK AS med 5,5 mill. kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 28 av enhetene (75,7 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter370,8 %
Med ansatte00 %
Ansatte til sammen--
Har levert regnskap821,6 %
Med omsetning i kroner821,6 %
Omsetning i alt20,6 mill. kr-
Median omsetning2,3 mill. kr-
Største omsetning5,7 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2023-

De 8 største i Voss

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Kvitne Maskinservice AS5,7 mill. kr
2DRAUGSVOLL MEK AS5,5 mill. kr
3Steinsland Maskinservice AS3,5 mill. kr
4VOSS KRAN OG MASKINSERVICE AS2,3 mill. kr
5LINJEBORING VEST AS2,2 mill. kr
6VOSS STORHUSHOLDNINGSSERVICE AS1,1 mill. kr
7RASDAL EIGEDOM OG DRIFT AS180,2k kr
8GODØE INVEST AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
33.120
Kommune
4621 Voss
Enheter
37
Andel av næringen
0,8 %
Andel av kommunen
0,9 %
Enkeltpersonforetak
28
Med ansatte
-
Ansatte til sammen
-

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,7 mill. kr og 4,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 180,2k kr mot 5,7 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av reparasjon og vedlikehold av maskiner i Voss.

28 av de 37 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 75,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 21,6 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bergen med 130, Alver med 40, Bjørnafjorden med 39, Kvinnherad med 33, Kvam med 31, Ullensvang med 30. Størst i landet er Bergen med 129 enheter, mot 37 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 304 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 277 enheter, sauehold med 222 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 173 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2023: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2000, den ferskeste i 2026.

6 enheter er stiftet de siste fem årene, 66,7 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 28 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «reparasjon»

Selskaper i næringsgruppe 33.1 med annen næringskode som oppgir «reparasjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

2 selskaper oppgir ordet, men ingen har omsetning i et innsendt årsregnskap.

Vanlige spørsmål

Hvor mange reparasjon og vedlikehold av maskiner finnes det i Voss?

37 enheter står oppført med næringskode 33.120, reparasjon og vedlikehold av maskiner, i Voss i Enhetsregisteret. Det er 0,8 % av de 4 589 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av reparasjon og vedlikehold av maskiner i Voss?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Kvitne Maskinservice AS med 5,7 mill. kr, 2. DRAUGSVOLL MEK AS med 5,5 mill. kr, 3. Steinsland Maskinservice AS med 3,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 8 enhetene med tall er 2,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,7 mill. kr og 4,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Voss er enkeltpersonforetak, med 28 av 37 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.

Hvor ellers i nærheten finnes reparasjon og vedlikehold av maskiner?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 130. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 4 589 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Voss?

Median stiftelsesår er 2023, og 6 av enhetene er stiftet de siste fem årene (66,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2000.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 33.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 37 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 33.1 står 2 selskaper som SELV skriver «reparasjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 28 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (33.1) som skriver ordet «reparasjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (304), Utleie av egen eller leid fast eiendom (277), Sauehold (222), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (173), Grunnarbeid (144), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (142).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562