Kort fortalt
Engroshandel med metaller og metallholdig malm har næringskode 46.820 i Enhetsregisteret, og i Stavanger står 7 enheter oppført på den. Det er 3,6 % av de 193 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Stavanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 235 av 507.
6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 1,5 mrd. kr. Størst er SVERDRUP STEEL AS med 1,5 mrd. kr, foran Corrosafe AS med 12,8 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 7 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 42.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 7 | 3,6 % | av 193 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 14,3 % | av 7 enheter |
| Ansatte til sammen | 42 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 6 | 85,7 % | av 7 enheter |
| Med omsetning i kroner | 6 | 85,7 % | av 7 enheter |
| Omsetning i alt | 1,5 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 9,8 mill. kr | - | blant 6 med tall |
| Største omsetning | 1,5 mrd. kr | - | SVERDRUP STEEL AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2000 | - | av 7 med stiftelsesdato |
De 6 største i Stavanger
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SVERDRUP STEEL AS | 862 380 592 | Stavanger | 1,5 mrd. kr | 42 |
| 2 | Corrosafe AS | 923 578 633 | Stavanger | 12,8 mill. kr | - |
| 3 | MAKU NORGE AS | 976 228 499 | Stavanger | 9,8 mill. kr | - |
| 4 | TITOM AS | 982 415 470 | Stavanger | 122k kr | - |
| 5 | Hameco Engineering AS | 928 654 516 | Stavanger | 59,5k kr | - |
| 6 | RAC DISTRIBUTION AS | 931 501 356 | Stavanger | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 46.820
- Kommune
- 1103 Stavanger
- Enheter
- 7
- Andel av næringen
- 3,6 %
- Andel av kommunen
- 0 %
- Aksjeselskap
- 7
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 42
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Stavanger
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 9,8 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 122k kr og 12,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 59,5k kr mot 1,5 mrd. kr. Den største omsetter 149 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av engroshandel med metaller og metallholdig malm i Stavanger.
1 av de 7 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 14,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 85,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sandnes med 3, Klepp med 3, Karmøy med 3, Eigersund med 2, Hå med 2, Time med 2. Størst i landet er Oslo med 31 enheter, mot 7 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 902 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 827 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 684 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 040 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2000: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1979, den ferskeste i 2024. 3 av dem er fra før år 2000, 42,9 % av dem vi har stiftelsesdato for.
3 enheter er stiftet de siste fem årene, 42,9 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «engroshandel»
Selskaper i næringsgruppe 46.8 med annen næringskode som oppgir «engroshandel» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Scanlok AS | 815 585 682 | 46.840 | Stavanger | 12,4 mill. kr | - |
| 2 | Solidar AS | 991 837 752 | 46.830 | Stavanger | 336,7k kr | - |
| 3 | NORDX SPACE AS | 934 196 821 | 46.830 | Stavanger | 257,3k kr | - |
| 4 | NORWEGIAN OIL AND ENERGY SOLUTIONS AS | 914 407 818 | 46.810 | Stavanger | 0 kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange engroshandel med metaller og metallholdig malm finnes det i Stavanger?
7 enheter står oppført med næringskode 46.820, engroshandel med metaller og metallholdig malm, i Stavanger i Enhetsregisteret. Det er 3,6 % av de 193 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av engroshandel med metaller og metallholdig malm i Stavanger?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. SVERDRUP STEEL AS med 1,5 mrd. kr, 2. Corrosafe AS med 12,8 mill. kr, 3. MAKU NORGE AS med 9,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 6 enhetene med tall er 9,8 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 122k kr og 12,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 149 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Stavanger er aksjeselskap, med 7 av 7 enheter. 1 enheter, 14,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 42 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes engroshandel med metaller og metallholdig malm?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandnes med 3. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 193 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Stavanger?
Median stiftelsesår er 2000, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (42,9 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1979.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 46.820 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 7 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 46.8 står 5 selskaper som SELV skriver «engroshandel» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (46.8) som skriver ordet «engroshandel» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 902), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 827), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 684), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 040), Annen teknisk konsulentvirksomhet (968), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (951).