Kort fortalt
Detaljhandel med apotekvarer har næringskode 47.730 i Enhetsregisteret, og i Stavanger står 8 enheter oppført på den. Det er 2,6 % av de 305 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Stavanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 218 av 507.
7 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 144,8 mill. kr. Størst er Ryfylke Apotek AS med 28,4 mill. kr, foran FORUS APOTEK AS med 27,6 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 8 av enhetene (100 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 33.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 8 | 2,6 % | av 305 i næringen |
| Med ansatte | 4 | 50 % | av 8 enheter |
| Ansatte til sammen | 33 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 7 | 87,5 % | av 8 enheter |
| Med omsetning i kroner | 7 | 87,5 % | av 8 enheter |
| Omsetning i alt | 144,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 22,5 mill. kr | - | blant 7 med tall |
| Største omsetning | 28,4 mill. kr | - | Ryfylke Apotek AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2021 | - | av 8 med stiftelsesdato |
De 7 største i Stavanger
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ryfylke Apotek AS | 994 314 335 | Stavanger | 28,4 mill. kr | 10 |
| 2 | FORUS APOTEK AS | 925 194 530 | Stavanger | 27,6 mill. kr | - |
| 3 | Støperigården Apotek AS | 928 948 013 | Stavanger | 26,9 mill. kr | 8 |
| 4 | Apotek 1 Bjergsted AS | 925 579 661 | Stavanger | 22,5 mill. kr | 6 |
| 5 | Hundvåg Apotek AS | 921 135 904 | Stavanger | 22,3 mill. kr | - |
| 6 | Dusavik Apotek AS | 928 589 056 | Stavanger | 16,7 mill. kr | 9 |
| 7 | Ammelgoei AS | 931 583 840 | Stavanger | 340,7k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 47.730
- Kommune
- 1103 Stavanger
- Enheter
- 8
- Andel av næringen
- 2,6 %
- Andel av kommunen
- 0 %
- Aksjeselskap
- 8
- Med ansatte
- 4
- Ansatte til sammen
- 33
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Stavanger
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 22,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 19,5 mill. kr og 27,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 340,7k kr mot 28,4 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av detaljhandel med apotekvarer i Stavanger.
1 av de 8 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 12,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 7 enheter har levert årsregnskap, 87,5 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sandnes med 3, Randaberg med 2, Sokndal med 1, Bjerkreim med 1, Hå med 1, Klepp med 1. Størst i landet er Oslo med 50 enheter, mot 8 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 902 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 827 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 684 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 040 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2021: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2009, den ferskeste i 2025.
4 enheter er stiftet de siste fem årene, 50 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «detaljhandel»
Selskaper i næringsgruppe 47.7 med annen næringskode som oppgir «detaljhandel» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | RØRTVEDT SKO AS | 931 538 519 | 47.720 | Stavanger | 63,2 mill. kr | 49 |
| 2 | KOCH AS | 940 396 921 | 47.750 | Stavanger | 56,9 mill. kr | 23 |
| 3 | BAG & BEAUTIFUL AS | 980 813 215 | 47.720 | Stavanger | 24,7 mill. kr | 28 |
| 4 | Nivane AS | 917 038 228 | 47.710 | Stavanger | 12,7 mill. kr | 11 |
| 5 | Bazaar Boutique AS | 914 986 842 | 47.710 | Stavanger | 10,3 mill. kr | - |
| 6 | TFS UR & GULL MADLA AS | 991 825 274 | 47.770 | Stavanger | 9,5 mill. kr | 12 |
| 7 | FYRA AS | 926 838 504 | 47.780 | Stavanger | 9,1 mill. kr | - |
| 8 | MADE WITH HART AS | 919 384 700 | 47.710 | Stavanger | 8,9 mill. kr | 6 |
| 9 | WS FOTO AS | 914 916 062 | 47.780 | Stavanger | 6,7 mill. kr | 13 |
| 10 | IAA UR & GULL KILDEN AS | 931 852 442 | 47.770 | Stavanger | 6,3 mill. kr | 11 |
Vanlige spørsmål
Hvor mange detaljhandel med apotekvarer finnes det i Stavanger?
8 enheter står oppført med næringskode 47.730, detaljhandel med apotekvarer, i Stavanger i Enhetsregisteret. Det er 2,6 % av de 305 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av detaljhandel med apotekvarer i Stavanger?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Ryfylke Apotek AS med 28,4 mill. kr, 2. FORUS APOTEK AS med 27,6 mill. kr, 3. Støperigården Apotek AS med 26,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 7 enhetene med tall er 22,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 19,5 mill. kr og 27,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Stavanger er aksjeselskap, med 8 av 8 enheter. 4 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 33 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes detaljhandel med apotekvarer?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandnes med 3. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 305 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Stavanger?
Median stiftelsesår er 2021, og 4 av enhetene er stiftet de siste fem årene (50 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2009.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 47.730 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 8 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 47.7 står 19 selskaper som SELV skriver «detaljhandel» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 13.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (47.7) som skriver ordet «detaljhandel» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 902), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 827), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 684), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 040), Annen teknisk konsulentvirksomhet (968), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (951).