Kort fortalt
Godstransport med jernbane har næringskode 49.200 i Enhetsregisteret, og i Norge står 16 enheter oppført på den. De er fordelt på 12 kommuner.
7 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,2 mrd. kr. Størst er Cargonet AS med 1,4 mrd. kr, foran GRENLAND RAIL AS med 400,6 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 12 av enhetene (75 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 727. 11 står i Merverdiavgiftsregisteret, 68,8 % av utsnittet.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 16 | - | hele landet |
| Med ansatte | 5 | 31,3 % | av 16 enheter |
| Ansatte til sammen | 727 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 12 | 75 % | av 16 enheter |
| Med omsetning i kroner | 7 | 43,8 % | av 16 enheter |
| Omsetning i alt | 2,2 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 382 mill. kr | - | blant 7 med tall |
| Største omsetning | 1,4 mrd. kr | - | Cargonet AS |
| MVA-registrert | 11 | 68,8 % | av 16 enheter |
| Median stiftelsesår | 2011 | - | av 13 med stiftelsesdato |
De 8 største i næringen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Cargonet AS | 983 606 598 | Oslo | 1,4 mrd. kr | 497 |
| 2 | GRENLAND RAIL AS | 830 036 032 | Skien | 400,6 mill. kr | 108 |
| 3 | Onrail AS | 985 798 192 | Rauma | 382 mill. kr | 74 |
| 4 | LKAB MALMTRAFIKK AS | 974 644 991 | Narvik | 73,8 mill. kr | 35 |
| 5 | NORDIC RAIL AS | 996 754 979 | Elverum | 11 mill. kr | - |
| 6 | JBP Transport AS | 933 927 024 | Melhus | 0 kr | - |
| 7 | Logipert AS | 935 168 023 | Stavanger | 0 kr | - |
| 8 | Railport Norway AS | 998 551 951 | Modum | 0 kr | - |
Næringskoden
- Kode
- 49.200
- Beskrivelse
- Godstransport med jernbane
- Enheter
- 16
- Med ansatte
- 5
- Ansatte til sammen
- 727
- Har levert regnskap
- 12
- MVA-registrert
- 11
- Uten kommune
- 1
Hvor de holder til
Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.
1 enheter har ingen kommune i registeret.
Samme bransje i andre byer
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 382 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 73,8 mill. kr og 400,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 11 mill. kr mot 1,4 mrd. kr. Den største omsetter 4 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av godstransport med jernbane i Norge.
9 av de 16 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 56,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 12 enheter har levert årsregnskap, 75 % av utsnittet.
Geografi
Næringen finnes i 12 av landets kommuner. De tre største, Oslo, Narvik, Skien, har til sammen 6 enheter, 37,5 % av næringen. Deretter følger Stavanger med 1, Rauma med 1, Drammen med 1, Modum med 1.
1 enheter i næringen har ingen forretningsadresse med kommunenummer i registeret, og er derfor ikke med i noen av stedstallene over. Nærmeste næringskoder i samme område er passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy med 11 255 enheter, godstransport på vei med 11 100 enheter, passasjertransport utenom rutetabell med 655 enheter, flyttetransport med 634 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2011: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1995, den ferskeste i 2025. 2 av dem er fra før år 2000, 15,4 % av dem vi har stiftelsesdato for.
4 enheter er stiftet de siste fem årene, 30,8 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 3 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «godstransport»
Selskaper i næringsgruppe 49.2 med annen næringskode som oppgir «godstransport» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange godstransport med jernbane finnes det i Norge?
16 enheter står oppført med næringskode 49.200, godstransport med jernbane, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 12 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av godstransport med jernbane i Norge?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Cargonet AS med 1,4 mrd. kr, 2. GRENLAND RAIL AS med 400,6 mill. kr, 3. Onrail AS med 382 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 7 enhetene med tall er 382 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 73,8 mill. kr og 400,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 4 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 12 av 16 enheter. 5 enheter, 31,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 727 ansatte meldt inn.
Hvor i landet holder de til?
Flest står i Oslo, med 2 enheter, 12,5 % av næringen. Næringen finnes i 12 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?
Median stiftelsesår er 2011, og 4 av enhetene er stiftet de siste fem årene (30,8 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1995.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 49.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 16 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 49.2 utenfor denne koden skriver «godstransport» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter i næringen mangler kommunenummer og er med i totalen, men ikke i stedstallene. 9 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (49.2) som skriver ordet «godstransport» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy (11 255), Godstransport på vei (11 100), Passasjertransport utenom rutetabell (655), Flyttetransport (634), Passasjertransport med rutebil (98), Passasjertransport med kabelbaner og skiheiser (25).