Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Trondheim

Næringskode 49.330 kommune 5001 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 11 255Kommunen i alt: 39 855
Enheter466av 11 255 i næringen
Av bransjen4,1 %av 11 255 i hele landet
Av kommunen1,2 %av 39 855 enheter i Trondheim
Nest størst: Oslo2 856mot 466 her
Rangering i Trondheim19av 514 næringer i kommunen

Kort fortalt

Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy har næringskode 49.330 i Enhetsregisteret, og i Trondheim står 466 enheter oppført på den. Det er 4,1 % av de 11 255 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,2 % av alt næringsliv i Trondheim. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 19 av 514.

59 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 247,5 mill. kr. Størst er LASSE HANSEN AS med 24,3 mill. kr, foran TAXI U-176 AS med 22,7 mill. kr. De ti største står for 48,3 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 397 av enhetene (85,2 %). 38 har meldt inn ansatte, til sammen 350.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter4664,1 %
Med ansatte388,2 %
Ansatte til sammen350-
Har levert regnskap5912,7 %
Med omsetning i kroner5912,7 %
Omsetning i alt247,5 mill. kr-
Median omsetning3,2 mill. kr-
Største omsetning24,3 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2019-

De 9 største i Trondheim

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1LASSE HANSEN AS24,3 mill. kr
2TAXI U-176 AS22,7 mill. kr
3AKO AMEDYAN AS13,8 mill. kr
4GENC TAXI AS12,9 mill. kr
5KNUT LOSSIUS TAXI AS9,6 mill. kr
6SOLFRID AUNE AS8,6 mill. kr
7MAY TAXI AS7,2 mill. kr
8MIDT-NORGE TAXI AS6,9 mill. kr
9TAXI FLEXI AS6,7 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
49.330
Kommune
5001 Trondheim
Enheter
466
Andel av næringen
4,1 %
Andel av kommunen
1,2 %
Enkeltpersonforetak
397
Med ansatte
38
Ansatte til sammen
350

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,1 mill. kr og 5,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 60k kr mot 24,3 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Trondheim.

407 av de 466 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 87,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 59 enheter har levert årsregnskap, 12,7 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Stjørdal med 69, Malvik med 31, Orkland med 28, Steinkjer med 24, Melhus med 23, Namsos med 17. Størst i landet er Oslo med 2 856 enheter, mot 466 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 2 892 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 2 886 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 2 803 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 1 592 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2019: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2000, den ferskeste i 2026.

18 enheter er stiftet de siste fem årene, 26,1 % av bestanden. 9 av dem kom til det siste året. 397 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «passasjertransport»

Selskaper i næringsgruppe 49.3 med annen næringskode som oppgir «passasjertransport» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy finnes det i Trondheim?

466 enheter står oppført med næringskode 49.330, passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy, i Trondheim i Enhetsregisteret. Det er 4,1 % av de 11 255 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Trondheim?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. LASSE HANSEN AS med 24,3 mill. kr, 2. TAXI U-176 AS med 22,7 mill. kr, 3. AKO AMEDYAN AS med 13,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 59 enhetene med tall er 3,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,1 mill. kr og 5,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Trondheim er enkeltpersonforetak, med 397 av 466 enheter. 38 enheter, 8,2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 350 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stjørdal med 69. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 11 255 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Trondheim?

Median stiftelsesår er 2019, og 18 av enhetene er stiftet de siste fem årene (26,1 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2000.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 49.330 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 466 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 49.3 utenfor denne koden skriver «passasjertransport» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 407 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (49.3) som skriver ordet «passasjertransport» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (2 892), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (2 886), Utleie av egen eller leid fast eiendom (2 803), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (1 592), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 168), Dataprogrammeringstjenester (945).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562