Kort fortalt
Annen overnattingsvirksomhet har næringskode 55.900 i Enhetsregisteret, og i Stavanger står 2 enheter oppført på den. Det er 1,4 % av de 147 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Stavanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 355 av 507.
2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 409,3k kr. Størst er Morcidea AS med 391k kr, foran Morcidea Apartments AS med 18,3k kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (100 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 2 | 1,4 % | av 147 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 2 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 2 | 100 % | av 2 enheter |
| Med omsetning i kroner | 2 | 100 % | av 2 enheter |
| Omsetning i alt | 409,3k kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 204,7k kr | - | blant 2 med tall |
| Største omsetning | 391k kr | - | Morcidea AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2018 | - | av 2 med stiftelsesdato |
De 2 største i Stavanger
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Morcidea AS | 920 328 903 | Stavanger | 391k kr | - |
| 2 | Morcidea Apartments AS | 921 566 298 | Stavanger | 18,3k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 55.900
- Kommune
- 1103 Stavanger
- Enheter
- 2
- Andel av næringen
- 1,4 %
- Andel av kommunen
- 0 %
- Aksjeselskap
- 2
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Stavanger
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 204,7k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 111,5k kr og 297,8k kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 18,3k kr mot 391k kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av annen overnattingsvirksomhet i Stavanger.
Alle de 2 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Karmøy med 3, Sandnes med 2, Hjelmeland med 2, Eigersund med 1, Bjerkreim med 1, Time med 1. Størst i landet er Oslo med 8 enheter, mot 2 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 902 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 827 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 684 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 040 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2018, den ferskeste i 2018.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange annen overnattingsvirksomhet finnes det i Stavanger?
2 enheter står oppført med næringskode 55.900, annen overnattingsvirksomhet, i Stavanger i Enhetsregisteret. Det er 1,4 % av de 147 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av annen overnattingsvirksomhet i Stavanger?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Morcidea AS med 391k kr, 2. Morcidea Apartments AS med 18,3k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 2 enhetene med tall er 204,7k kr. Midtre halvpart ligger mellom 111,5k kr og 297,8k kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Stavanger er aksjeselskap, med 2 av 2 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes annen overnattingsvirksomhet?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Karmøy med 3. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 147 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Stavanger?
Median stiftelsesår er 2018, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2018.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 55.900 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 2 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 902), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 827), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 684), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 040), Annen teknisk konsulentvirksomhet (968), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (951).